Kategoriler
Rehberler

Android ve iOS: Parlayan Fotoğrafları Kamera ile Tarama

Eski fotoğrafları yaşatmayı hepimiz istiyoruz fakat bunun için öncelikle yapılması gereken bazı işlemler var. Hiç şüphesiz ilk etapta akla gelen ilk yöntem taramak. Fakat bir tarayıcıya sahip değilseniz Android ve iOS’de parlayan fotoğrafları kamera ile tarama yolunu da izleyebilirsiniz. “Kamera ile fotoğraf mı çekilir?” dediğinizi duyar gibiyiz. Evet, normal şartlarda kamera ile çekilen fotoğraflarda parlama gibi sorunlar yüzünden istenilen kalite elde edilemez. Google’ın bu sorun için geliştirdiği başarılı bir uygulama var. Uygulama ile Android ve iOS’de parlayan fotoğrafları kamera ile tarama yapmak mümkün hale geliyor. Uygulamanın Android sürümünü buradan, iOS sürümünü de buradan indirerek hazırlıklara başlayalım.

Android ve iOS: Parlayan Fotoğrafları Kamera İle Tarama

Android ve iOS’de parlayan fotoğrafları kamera ile tarama uygulaması ile kısa bir zaman ayırarak bütün bir fotoğraf albümünü akıllı telefonunuza alabilir veya bağlı olduğunuz bulut depolama servisine gönderebilirsiniz. Uygulaman ın özellikleri arasında parlaklığı engelleme en çok göz önünde bulunanı. Ek olarak kenarları tespit ederek otomatik kesme, perspektif olarak düzeltme ve akıllı döndürme özellikleri ile çekim sonrasında başka hiçbir ayar yapmanıza gerek kalmıyor.

Android ve iOS’de parlayan fotoğrafları kamera ile tarama sağlayan uygulamaya geçmeden önce fotoğrafımızı normal şekilde kameramız ile çekiyoruz. Böylelikle kıyaslama yapma şansına sahip olacağız. Gördüğünüz gibi ortamımızda bulunan aydınlatma kaynaklarından bir tanesi oldukça fazla parlamaya neden oluyor. Fotoğraf parlak bir kağıda basıldığı için açısını değiştirsek bile bir yerlerden mutlaka parlama yapıyor. Işık seviyesi düşük bir odada denediğimizde ise renkler ciddi şekilde kayba uğruyor.

Android ve iOS Parlayan Fotoğrafları Kamera İle Tarama (1)

Android ve iOS’de parlayan fotoğrafları kamera ile tarama uygulamasını açıyoruz. Uygulama bize ilk olarak fotoğrafı çerçeveye sığdırarak çekim yapmamızı söylüyor. İlk çekimden sonra dört bölge daha için çekim yaptırılıyor ve asistan noktalar burada yardımcı oluyor. Artırılmış gerçeklik teknolojisi ile oluşturulan sanal noktalara kamera odağını denk getirerek farklı açılardan da çekim yapmanız sağlanıyor. En sonunda ise toplam beş tane fotoğraftan yansımalar siliniyor ve birleştirme işlemi başlıyor.

Android ve iOS Parlayan Fotoğrafları Kamera İle Tarama (2)

Birleştirme işlemi çok kısa bir zaman alıyor. Aynı zamanda uygulama gerekli kesme ve perspektif gibi ayarları da yaparak bize oldukça güzel bir sonuç veriyor. Tabii daha sonradan farklı uygulamalarla sonuçları biraz daha iyileştirebilirsiniz. Android ve iOS’de parlayan fotoğrafları kamera ile tarama böylece mümkün ve aslında birçok kullanıcı için tarayıcı ihtiyacı böylece ortadan kalkmış oluyor. Sorunuz varsa forum sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.