Kategoriler
Apps & Oyunlar

Hafıza ve Zekayı Geliştirmek İçin 5 Beyin Egzersizi

Hafıza ve Zekayı Geliştirmek

Beynimiz sürekli aktif. Uyurken bile çalışmaya devam ediyor. Tıpkı spor egzersizleri gibi beynimizde de onu farklı şekillerde geliştirecek olan egzersizlere ihtiyacı var. Hafıza ve zekayı geliştirmek için birçok yöntem mevcut. Örneğin ”işinizi bırakıp bir sahil kasabasına yerleşmek” gibi. Tabii bunu hiçbir zaman yapamayacağınız için, size daha basit ve etkili yollar sunacağız. Bu yazıdaki 5 farklı servisten yararlanarak hafıza ve zekayı geliştirmek için ne yapılması gerektiğini öğrenebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  11 adet gizli Google oyunu

1. Simple Habit (Web, Android, iOS): 5-Dakikalık Meditasyonlar

Hafıza ve Zekayı Geliştirmek

Simple Habit meşgul insanlar için 5 dakikalık meditasyon yöntemleri sunuyor. Burada Mindfulness Meditation olarak adlandırılan yöntemle farkındalığın artırılması amaçlanmış. Mindfulness Meditation hem yeni hem de oldukça kolay bir meditasyon yöntemi. Bazı Türkçe kaynaklarda Farkındalık Meditasyonu olarak da geçiyor.

2. Brain Breaks (Web): Beyninize Enerji Verin

brain-breaks

Brain Breaks mobil uygulama değil ama her yerden ulaşabilirsiniz. Herhangi bir şeyler uzun süre uğraştığınızda beyniniz bir süre sonra yorulmaya yani çıkmaza girmeye başlar. Bu noktadan sonra dikkati sürdürmek oldukça zor. Beyniniz yaşadığı bu kırılmaları aşmak için kısa molaları vermek ve ikinci bir odaklanma periyoduna girmeniz gerekiyor. Siteden yararlanmanız için biraz İngilizce bilmeniz gerekiyor.

İlginizi Çekebilir:  iOS 15.4 yenilikler

3. Brain.fm (Web, iOS): Bilimsel Olarak Kafeinden Etkili

Hafıza ve Zekayı Geliştirmek

Brain.fm beynin eğitimi ve odağını artırmayla ilgilenen bir uygulama. Aynı zamanda kafeinden daha etkili olduğunu iddia ediyor. Servisin kurucusu olan Adam Hewett, müziğin beyin faaliyeti üzerindeki yararlarını on yıldan fazla süredir araştırmış ve ortaya çıkardığı uygulama tamamen bu çabanın bir eseri. Burada uyurken, dinlenirken ve çalışırken yararlanabileceğiniz ”bilimsel müzikler” yer alıyor.

4. Brain Pump (Web): Her Gün 1 Eğitim Videosu

Hafıza ve Zekayı Geliştirmek

Brain Pump MUHTEŞEM bir site. Fakat ne yazık ki her güzel şey gibi bu da İngilizce. Türkiye’de olmasını çok isterdik. Sitede her gün bir eğitim videosu yayınlanıyor. Eğitimin eğlenceyle harmanlanıyor olması da seyir zevkini artıran en önemli etken. Eğer dil bilginiz fena değilse e-bültenine mutlaka abone olun.

İlginizi Çekebilir:  Android uyumlu tansiyon ölçme uygulamaları

5. Lumosity (iOS): Hafıza, Odaklanma ve Problem Çözme

lumosity

Lumosity uygulamasına bayılacaksınız. Alanında çok popüler ve 3 farklı kategoride beyniniz için oyunlar hazırlanıyor. Hafıza, odaklanma ve problem çözme odağında çalışan Lumosity, beynin işleme hızını ve düşünme esnekliğini zaman içinde geliştirmeyi iddia ediyor. Ayrıca aldığınız puanları başka kişilerle de karşılaştırabilirsiniz. Uygulamadan tam anlamıyla yararlanmak için abone olmanıı tavsiye ederiz.