Kategoriler
Rehberler

Android Telefonla Arabanızın Performansını Takip Edin

Android‘li akıllı telefonlarla araba performansını takip etmek mümkün. Bildiğiniz gibi yolculuklarımızda akıllı telefonlarımızı navigasyon ve eğlence amaçlı olarak kullanabiliyoruz. Peki cihazınızı araba performansını takip etmek için kullanabileceğinizi biliyor muydunuz?

Android: Araba Performansını Takip Etmek

OBD2 Cihazları

Şu anda iki tip OBD2 konnektörü mevcut, ancak yalnızca birisi Android’li akıllı telefonunuzla uyumlu. Bir USB kablosuyla bunları es geçebilirsiniz, bazı destekli uygulamalarla OTG üzerinden iletişim kurulabilmekte. Bluetooth bağlantı kurmak için ideal. Bazı araçlarda WiFi bağlantısı da bulunabiliyor. Bazı uygulamaların yalnızca spesifik OBD2 cihazlarla çalıştığını unutmayın.

Android Araba Performansını Takip Etmek 1

OBD2 cihazlar biraz tıknaz yapıda, SCART formuna çok benzemiyor. Otomobilinizin şemasını inceleyerek OBD2 konnektörünü bulmanız gerekecek, bu konnektör genelde ön kısımda göstergelerin olduğu alanın altında ya da ön koltukların arasında bulunuyor. OBD Port Lookup uygulamasını bu portun aracınızın neresinde olduğunu öğrenebilmek için kullanabilirsiniz.

Diğer taraftan otomobilinizin OBD II cihazlarla uyumlu olduğunu doğrulamalısınız. Bu cihazlardan birisini satın almadan önce kullanıcı yorumları ve değerlendirmeleri dikkatle inceleyin. Bilgiler tatmin edici değilse başka bir ürüne yönelin. Biz Amazon’dan 7.80 USD karşılığında temin edebileceğiniz  Vgate ELM327‘yi öneriyoruz.

Android Araba Performansını Takip Etmek 2

Bu tip uygulamaları kullanmanın en büyük faydalarından birisi aracınızda bir sıkıntı olduğunda sorunun neyle ilgili olduğunu öğrenmek için servise gitmeye gerek duymamanız. Performans takibi için OBD2 konnektörüyle bağlantı sağlamanız ve uyumlu bir uygulama yüklemeniz şart. Elde ettiğiniz hata kodunu uygulama veritabanında aratarak otomobilinizde sorunun hangi bölüm ile ilgili olduğunu öğrenebilirsiniz.

Android için çeşitli uygulamalar var ancak doğru seçeneği bulmak biraz zorlu olabiliyor. Bazı uygulamalar güncellenmedikleri için modern Bluetooth protokolünü desteklemiyor, bazıları spesifik OBD2 cihazları ya da otomobillerle uyumlular. Bir kısmında da İngilizce arayüz yok.

ScanMaster Lite

Android Araba Performansını Takip Etmek 3

Android’li akıllı telefonlara yüklenebilen ScanMaster Lite uygulaması çeşitli OBD2 cihazlarıyla uyumlu. Sorunları hata kodlarıyla bildirebilmesinin yanı sıra hız ve motor devri gibi anlık bilgileri de görüntüleyebiliyor. Eğer arabanızda birden fazla motor kontrol ünitesi bulunuyorsa ScanMaster Lite’ın bu üniteler arasında seçim fırsatı tanıyan az sayıdaki seçenekten biri olduğunu belirtelim.

DashCommand

Android Araba Performansını Takip Etmek 4

DashCommand’ın ücretsiz versiyonu OBD2 bağlantısı kopmadan 30 dakikalık kullanım fırsatı tanıyor, ardından uygulamayı kullanmaya devam edebilmek için 9.99 USD karşılığında satın almanız gerekiyor. Talep edilen ücretin hakkını verdiğini rahatlıkla ifade edebiliriz. Uygulama arayüzünde aracınızın yakıt tüketimi ve performansıyla ilgili faydalı bilgiler görüntülenebiliyor. Bünyesindeki GPS özelliği sayesinde belirli bir rotadaki performans ve yakıt tüketimi bilgilerini elde edebiliyorsunuz.