Kategoriler
Aksesuarlar

Ultimate Ears BOOM 2 İnceleme

Her yeni çıkan akıllı telefonda müzik dinleme deneyiminde çığır açılacağı, yeni bir dönemin aralandığı gibi tabirler sıkça karşımıza çıksa da, gerçeklerin aslında böyle olmadığını hepimiz biliyoruz. Boyutları bir gömlek düğmesi büyüklüğünde olan ve incecik bir kasaya sıkıştırılmış hoparlörlerin yapabilecekleri, hangi model olursa olsun pek de fazla değişmiyor. Gerçek anlamda müzik dinlemekten bahsediyorsak, sesin seviyesi ile birlikte kalitesinin de yüksek olması gerekiyor. Burada da tecrübeler, teknolojiler, sürücüler, hoparlör kabinleri ve frekans aralıkları gibi birçok nicelikle başlayan uçsuz bucaksız bir serüven başlıyor.

ultimate-ears-ue-boom-2-1

Akıllı telefonların yükselen çizgisine eşlik edenlerden biri de hiç şüphesiz geliştirilen aksesuarlar. Ultimate Ears’ın BOOM 2 hoparlörü ise bir aksesuar olmaktan ziyade başlı başına bir ses çözümü olacak güçte bir örnek. Hatta onu tanıdıktan sonra sınıfının en iyisi olduğuna karar vermeniz pek de zor olmayacak. Ultimate Ears BOOM 2 ile tanıştıktan sonra “akıllı telefonlarda harici bir hoparlör kullanmadan müzik dinlenemeyeceği” konusuna bir kez daha hak vereceksiniz. Basitçe özetlemek gerekirse Ultimate Ears BOOM 2, salonunuzda hayal edeceğiniz gücü ve ses kalitesini çantanızın içinde taşınabilecek boyutlara indirgiyor. Bahsedilebilecek çok fazla detay var. Vakit kaybetmeden Ultimate Ears BOOM 2 incelemesine başlayalım.

Ultimate Ears BOOM 2 İncelemesi

Ultimate Ears BOOM 2’nin sıra dışılığı kutusundan başlıyor. Normalde özellikle aksesuar tarzı ürünlerin kutusu alındıktan kısa bir zaman sonra çöpü boylar ancak Ultimate Ears BOOM 2’nin kutusu da atmaya gönlünüzün razı olmayacağı bir kaliteye sahip. Abartmıyoruz, detayları gördüğünüzde hak vereceksiniz.

ultimate-ears-ue-boom-2-2

Dış tarafta bulunan kağıt sıyrıldığında karşınıza bir kapsül geliyor. Kapsül demeyi daha uygun bulduk çünkü kutunun gerçekten de uzaydan dünyaya gönderilen bir cisim havasını verdiğini söylememiz gerek. Dünya dışı bu kutu açıldığında Ultimate Ears BOOM 2 karşımıza hemen geliyor. Tamamen plastik malzemeye sahip olan kutu son derece iyi bir koruyuculuğa sahip. Maliyete olan etkisini tam olarak bilemiyoruz ancak bu noktada biraz fazla özenildiğini söylemek gerek. 🙂

ultimate-ears-ue-boom-2-3

Ultimate Ears BOOM 2’nin kutusunun diğer tarafında şarj adaptörü ve kablonun bulunduğu plastik kapaklı kısım var. Kablo yassı bir yapıda ve çantanızın içine acele ile tıksanız bile asla karışmayacak yapıda. Rengi ile kendisini çok kolay bir şekilde belli ediyor. Biz incelememizde her ne kadar siyah olan modele odaklanmış olsak da, birazdan diğer renkleri de göreceksiniz; tüm renklerin kutusundan aynı renkte şarj adaptörü ve kablo geliyor. Kablo 1.2 metre uzunlukta ve şarj adaptörünün Türkiye dışında Avrupa ülkelerine de uyum sağlayacak ucu kutuya eklenmiş. Renklerden bahsetmişken sizi fazla meraklandırmadan Türkiye’deki seçeneklerden bahsedelim ve de teknik özellikleri ele alalım.

ultimate-ears-ue-boom-2-4

Siyah olan renk aslında tam anlamıyla siyah değil. Görebileceğiniz gibi kasa siyah ve hoparlörlerin yer aldığı file kaplı alan anstrasit diye tabir edilen koyu metalik gri renge sahip. Mavi ve kırmızı olan modelde de benzer bir renklendirme anlayışı izlenmiş ancak çizgiyi bozan tek model biraz daha cesur renklere sahip olan turuncu / mor. Turuncu / mor modelde kasa turuncu ve file kısmı mor. Hatta mor da biraz pembeye yakın koyu bir mor. Burada biraz kağıt üzerindeki özelliklere değinelim. Ultimate Ears BOOM 2, 360 derecelik bir ses üretimi yapabiliyor ve bunu da kasasının içine yerleştirilmiş olan sürücülere ve tasarımına borçlu.

İlginizi Çekebilir:  iPhone ve iPad'de reklamlar nasıl engellenir? (2022)

Böylece alanı saran ve etkileyici bir ses üretimi gerçekleşiyor. Üretim yazılım tabanlı sanallaştırma teknolojileri ile değil doğal bir akustikle sağlanıyor. 90 dBA gürültü üretebilen Ultimate Ears BOOM 2’de iki adet 45 mm’lik aktif sürücü ve iki adet de 45 x 80 mm’lik pasif sürücü görev yapıyor. Suya karşı dayanıklılığı IPX7 sertifikası ile tescillenmiş olan Ultimate Ears BOOM 2 açık alanda kaynaktan 30 metre uzakta olsa bile görevini yapmaya devam edebiliyor. Pili tam dolu olduğunda 15 saatlik bir çalışma süresi sağlayabiliyor. Pilin tam olarak dolması içinse 2.5 saat süre yeterli geliyor. Bağlantı Bluetooth ile sağlanıyor ve isteğe bağlı olarak alt tarafta bulunan 3.5 mm’lik giriş de kullanılabiliyor. Ayrıca pasif NFC üzerinden bağlantı kurabilme şansı da var. 548 gram ağırlıktaki ürünün boyutları ise 67 mm x 180 mm.

ultimate-ears-ue-boom-2-5

Ultimate Ears BOOM 2’nin IPX7 sertifikasından bahsetmiştik. Bu sertifika 1 metre suyun içinde yarım saatten fazla kalabilme iznine işaret ediyor. Bu sınırlar dahilinde suya sokarak müzik dinlemeyi deneyebilirsiniz. Fakat buradaki asıl amaç havuz kenarında veya yağmurlu havalarda sizi rahat ettirmek. Kaza eseri bir havuda düşse bile çıkarıp gönül rahatlığı ile kullanmaya devam edebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek nokta mümkünse tuzlu suya sokmamak. Sokmak zorundaysanız da kullanım sonunda iyice durulamak.

İlginizi Çekebilir:  iPhone yakında doğrudan ödemeleri kabul edebilir

Tuzun korozyon etkisini henüz aşabilmek mümkün değil. Gördüğünüz gibi Ultimate Ears BOOM 2’nin bağlantıları altta iyi bir şekilde gizlenmiş. Şimdi bu vidayı açacağız. Vida aslında kulp sayesinde çantanın dışına asılabilme gibi imkanlar sağlıyor. Ayrıca vida yuvası tripod girişi ile uyumlu olduğundan vantuzlu aksiyon kamerası aparatları ile Ultimate Ears BOOM 2’i bir yere sabitleyebilirsiniz veya aklınıza esen bir zamanda tripoda takabilirsiniz.

ultimate-ears-ue-boom-2-6

Vidayı söktükten sonra USB bağlantısına ve 3.5 mm’lik girişe kolaylıkla erişebiliyoruz. Aslında vidayı sökmeden de, kapağın kenarlarını kaldırarak bu arabirimlere erişim sağlayabilmeniz mümkün. Akıllı telefon eşleştirmesine başlamadan önce fiziksel detaylar arasında en önemli olan tuşlardan da bahsedelim. Ultimate Ears BOOM 2’nin üst yüzeyinde güç ve Bluetooth eşleştirme tuşları var. Ses seviyesi ayarı ise yan yüzeye – ve + simgeleri ile büyükçe yerleştirilmiş. Böylece ses seviyesini bakmadan bile kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Pil seviyesi için ise bir gösterge bulunmuyor. Akıllı telefon eşleştirmesi sonrasında ekrandan takip edebilirsiniz veya ses açma ve kısma tuşlarına birlikte basarak sesli olarak bilgi alabilirsiniz. Bilgilendirme konuşması İngilizce olarak yapılıyor. Eşleştirmeye geçmeden önce şu bilgiyi verelim. Ürün normalde “Made for iPod / iPhone / iPad” logosuna sahip ancak tüm Android’li cihazlarla da kullanılaibliyor. Daha fazla etki almanızı ve özellikleri tam anlamıyla kullanmanızı sağlayacak olan UE BOOM yazılımını kurulum aşamasında indirmenizi tavsiye ederiz. Android için buradan ve iOS için de buradan indirebilirsiniz.

ultimate-ears-ue-boom-2-7

Eşleştirme sonrasında ilk olarak bir yazılım güncellemesi yapmanız gerekiyor. Bu yazılım güncellemesi hoparlöre ait. Onayınız sonrasında bir dakika kadar kısa bir zaman sonrasında tamamlanıyor. Güncellemenin asıl olarak yayımlanma nedeni ise DOUBLE UP isimli teknolojinin yerini Party Up’a bırakması. DOUBLE UP ile ikinci bir BOOM 2’yi daha kablosuz ekleyip stereo ses alma veya iki hoparlöre tek bir akıllı telefondan kablosuz olarak aynı sesi verebilme imkanı bulunuyordu. Party Up ile bu sınır artık 50’yi de geçmiş durumda. Arada firmanın yapacağı bu tip sürprizlere hazırlıklı olmak gerek. Party Up ile birlikte bir önceki nesil BOOM veya daha güçlü güncel bir model olan Ultimate Ears MEGABOOM da bağlanabiliyor.

Ayarlar menüsüne dönelim. EQUALIZER seçeneği altında beş bantlı ses ayrıntılarını yönetebileceğiniz bir alan var. Ek olarak VOICES, CRAMPED SPACES, BASS JUMP, THE STANDARD ve CUSTOM gibi seçenekler mevcut. ALARM ise müziklerinizden birini seçip, basit şekilde Ultimate Ears BOOM 2 üzerinden çalınabilen bir sesli uyarı oluşturmayı sağlıyor. HOW TO kısmı ürünün dijital bir kullanım kılavuzu denebilir. Birden çok kullanıcı ile kullanıcının tek bir Ultimate Ears Boom 2’ye bağlanıp DJ’lik yapmasını sağlayan Block Party özelliği bile burada ayrıntılı şekilde anlatılıyor. Unutmadan Ultimate Ears Boom 2’nin çağrı görüşmelerinde de kullanılabileceğini söyleyelim. Son olarak SUPPORT seçeneği destek, UE BOOM 2 seçeneği yazılım güncelleme ve ABOUT da yazılım sürümü / hoparlör yazılımı sürümü / seri numarası gibi bilgiler için kullanılabiliyor.

ultimate-ears-ue-boom-2-8

UE BOOM uygulamasını akıllı telefonumuzdan başlattık. İlk olarak Ultimate Ears Boom 2 ile Bluetooth bağlantımızı yapmamız gerekiyor. Aksi halde uygulama bunu yapmanız gerektiğini size söyleyecek. Siyah hoparlör üzerinden ilerlediğimizi söylemiştik. Gördüğünüz gibi ekranda da siyah hoparlöre bağlı olduğumuzun bilgisi veriliyor. Diğer hoparlörlerle de eşleştirme sağladık ancak henüz bağlı değiliz. Daha önceden eşleştirme sağlandığı için altta diğer üç hoparlör de renklerine göre sıralanmış durumda. Normalde tek bir Ultimate Ears Boom 2 ile eşleştirme yapılacağından alt tarafta ek bir bilgi verilmiyor olacak.

ultimate-ears-ue-boom-2-9

Mevcut siyah hoparlörümüzün yanına pembe olanı ekliyoruz. Bu aslında eskiden beri kullanılan DOUBLE UP özelliği. 45 saniye kadar süren eşleştirme süresi sonunda hoparlörün bize nasıl kullanılmak istendiği sorulacak. DOUBLE diyerek mevcut sesi güçlendirebilir veya STEREO ile sese derinlik kazandırabiliriz.

ultimate-ears-ue-boom-2-10

Diğer hoparlörlerin eklenmesi ile de Party Up özelliği devreye giriyor. Renklerine göre hangi hoparlörlerin eklenip eklenmediğini kolaylıkla takip edebilirsiniz. Dört hoparlörün sonrasında elbette elde edilen ses kalitesi çok daha iyi hale geliyor. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi Ultimate Ears BOOM 2 kablosuz hoparlörün ötesinde bir ürün. Apple tarafında Siri ve Android için de Google Now ile ses entegrasyonu mevcut. Sadece çalmak istediğiniz şarkının adını söyleyin ve gerisini ona bırakın.

İlginizi Çekebilir:  Apple'ın Sidecar özelliği nedir ve nasıl kullanılır?

Ultimate Ears BOOM 2, 700 TL bandında bir fiyata sahip. Turkcell üzerinden Fizy aboneliği ile de uzun vadede düşük taksitlerle edinebilme şansı bulunuyor. Akıllı telefonunuz için edinebileceğiniz en kaliteli ürünlerden birisi. Ses konusunda titiz biriyseniz sizi fazlası ile memnun edecektir.