Kategoriler
Rehberler

Android Telefonda Depolama Yöneticisiyle Temizlik Yapmak

İlk aşamada sadece Nexus serisi cihazlara sunulmuş olsa da Google’ın Android 7.1 güncellemesini alan cihazların sayısı zaman içinde artacak. Bu güncellemeden sonra gelen dikkat çekici yeniliklerden biri Depolama Yöneticisi altına eklenen yeni bir araç. Ayarlar içinden Depolama kısmına girdiğinizde beliren bu seçenekle iki yeni olanak sunuluyor: Akıllı Depolama ve manuel temizlik.

Akıllı Depolama

Akıllı depolama özelliği aslında bir nevi Google Photos yedekleme ajanı gibi işliyor ve cihazınızda yer alan fotoğraf ve videoları, 30/60/90 günde bir Google Photos bulut depolama ortamına gönderdikten sonra cihazınızdan silerek depolama alanını boşaltıyor. Cihazınızda depolama alanı azalınca bu dosyaları bulup göndermek ve silmekle uğraşmak zahmetinden kurtarıyor ama tüm cihaz dosyalarını temizleme görevini üstlenmiyor. Bunun için manuel temizlik var.

android-7-1-nougat-free-up-space-options-840x473

Manuel Temizlik

Ayarlar, Depolama alanındaki ek menüde yer alan “Boş alan açma” seçeneğini kullananlar, fotoğraflar, videolar, indirilenler ve uygulamalar gibi kategoriler altında toplanmış kaldırılabilir nesnelerin boyutuna dair bir liste görecek. Bunlardan herhangi birini seçebilir ya da devre dışı bırakabilir, ardından alan açma işlemini başlatabilirsiniz. Temizlik işleminden sonra Akıllı Depolama isteyip istemediğiniz sorulacak. Daha önceden seçmediyseniz aktifleştirebilirsiniz.