Kategoriler
Rehberler

Eski Fotoğrafları Dijital Ortama Aktarın

Eski fotoğrafları dijital ortama aktarmak isteyen Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon kullanıcılarını sevindirecek bir uygulama ile sizlerleyiz. Dijital kameralar yıllar önce teknoloji mağazalarında boy gösterdiğinde fiyatları yüksekti, zamanla yaygınlaşıp ucuzlaştılar. Tabii bu süreçte cep telefonları ve akıllı telefonlara kameralar girdi ve çekim kalitesi sürekli iyileşti. Dijital fotoğraf makineleri profesyonel kullanım alanları dışında artık cazibesini yitirse de bazı kullanıcıların özel anlarını ölümsüzleştirmek için standart film kameralarını kullandığını biliyoruz. Bu fotoğraflar özel kutularda ya da fotoğraf albümlerinde saklanabiliyor. Albüm ya da kutulardan çıkarıp bu fotoğraflara göz atmanın tadını akıllı telefonlardaki galeri uygulamalarında yakalamak pek mümkün görünmüyor. Tabii yine de basılı eski fotoğraflarınızı dijital ortama taşıma hatta bazı kareleri arkadaşlarınızla / aile bireylerinizle paylaşma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Dilerseniz eski fotoğrafları dijital ortama aktarmak için faydalanılabilecek uygulamayı yakından tanıyalım.

Eski Fotoğrafları Dijital Ortama Aktarmak

Google‘ın kısa süre önce kullanıma sunduğu PhotoScan uygulaması ile eski basılı fotoğraflarınızı kolayca dijitalize edebilirsiniz. Öncelikle eski fotoğraflarınızı kutusundan / albümlerden çıkarın. Düz bir zeminde konumlandırın, herhangi bir bükülme / katlanma olmamasına özen gösterin. Uygulamayı açın ve fotoğrafı arayüzde uygun şekilde konumlandırın. Capture butonuna dokunun.

Yakalama işlemi sona ermeden fotoğrafı kaldırmayın ya da telefonunuzu hareket ettirmeyin. Çekim sürecinde uygulama arayüzünde daire formunda butonların belirdiğini göreceksiniz. Hedef noktayı bu butonlar yardımıyla ayarlayabilirsiniz. İşlem tamamlandığında sonraki fotoğrafa geçebilirsiniz.

eski-fotograflari-dijital-ortama-aktarmak-1

İşlem tamamlandığında çember formundaki butonlar kaybolacaktır. Tarama işlemini tüm fotoğraflar için gerçekleştirdikten sonra uygulama arayüzünde sağ üst bölümde yer alan Save All butonuna dokunabilirsiniz.

eski-fotograflari-dijital-ortama-aktarmak-2

PhotoScan uygulaması tarama işlemini başarıyla gerçekleştirmekte, tavsiyemiz flaşı devre dışı bırakmanız yönünde olacak. Flaş etkinleştirildiğinde fotoğraflarda parlama etkisi oluştuğunu gözlemledik.

iOS için:

https://apps.apple.com/us/app/photoscan-by-google-photos/id1165525994

Android için:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.photos.scanner&hl=tr