Kategoriler
Rehberler

Android: Özel Jest Kontrolleri Oluşturmak

Android‘de Özel Jest Kontrolleri Oluşturmak isteyen takipçilerimizi sevindirecek bir çözümle karşınızdayız. Android işletim sistemli akıllı telefonunuzda jest tabanlı kontrol seçenekleri oluşturmak için çeşitli gerekçeleriniz olabilir; yanlışlıkla butonlara dokunmaktan sıkılmış olabilirsiniz, kolay kullanım olanağı elde etmek hoşunuza gidiyor olabilir ya da kendinizi Star Wars’taymış gibi hissetmek isteyebilirsiniz. Özel jest kontrol seçeneklerinin güncel akıllı telefonlara dahil ediliyor olmasının sebepleri bunlar. Örneğin Galaxy S7’de nasıl ekran görüntüsü alınabildiğini düşünün, siz bunu kendi akıllı telefonunuzda elde etmek istiyorsunuz ama böyle bir işlevi yok. Peki ne yapabilirsiniz?

Elbette çeşitli üçüncü parti uygulamalari launcher’lar hatta web tarayıcılarına göz atacaksınız. Jestleri (kaydırma ya da sallama hareketi) çeşitli uygulama, servis, internet sitesi, ayarlar, müzik ya da yer imlerine bağlayabilirsiniz.

Android: Özel Jest Kontrolleri Oluşturmak

Android‘de Özel Jest Kontrolleri Oluşturmak için All in one Gestures uygulamasından yardım alabilirsiniz. Kenarlardan kaydırma, donanımsal tuşlara basma / basılı tutma, durum çubuğuna çift dokunma ya da cihazı kontrol etmek için fare kullanma gibi işlevlere görevler atanabilmekte. Uygulamayı yüklediğinizde ana ekrana, son uygulamalara ya da geriye dönmek için jestler oluşturabilirsiniz. Jestleri bir kısayol ya da uygulamaya bağlayabilirsiniz.

Öncelikle uygulamayı Google Play uygulama mağazasından indirin.

[appbox googleplay id=com.phoenixstudios.aiogestures]

Kurulum tamamlandığında çalıştırın. Cihazınızda donanımsal tuşlar bulunmaktaysa Hard Keys sekmesinden bu tuşlara işlevler atayabilirsiniz. Yoksa kaydırma hareketleri ve durum çubuğu için jestler oluşturabileceksiniz.

android-ozel-jest-kontrolleri-olusturmak-1

Status Bar sekmesi altından düzenleme yapmak istediğinizde Ayarlar – Erişilebilirlik hizmeti uygulamanın değişiklik yapabilmesi için sizden onay isteyecek, onayı verin. Enable seçeneğini etkinleştirin.

android-ozel-jest-kontrolleri-olusturmak-2

Kaydırma hareketi ya da durum çubuğu için bir jest oluşturacağınızda karşınıza çeşitli görevlerin yer aldığı bir pencere gelecek. Buradan dilediğiniz seçimi gerçekleştirebilirsiniz.

android-ozel-jest-kontrolleri-olusturmak-3