Kategoriler
Rehberler

Android: HDR Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Akıllı telefonlarda kameralar epey ilerledi ve çekim teknikleri vites attı. Artık DSLR dahil dijital fotoğraf makinelerine pek gerek kalmadı. Gelişmiş yazılımlar ve teknolojiler de akıllı telefonlara taşındı. Çoğu Android cihazda HDR yani geniş dinamik aralık desteği var. Peki ya nedir bu ve nasıl kullanacaksınız?

HDR Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Geniş dinamik aralığın amacı fotoğraflardaki parlak ve karanlık kısımların orantısını düzenlemek ve iyileştirmek.Yazılım düzenlemesiyle değiştirilen renk ve parlaklık dengeleriyle daha canlı ve net fotoğraflar elde ediliyor. Kısa sürede çekilen farklı ışık ayarlarındaki üç ayrı kare kombine ediliyor. Yazılımsal olduğundan ve otomatiğe bağlandığından kimi zaman istenmeyen sonuçlara da dönüşebiliyor. Telefondaki kamera uygulaması desteklediğinde seçerek farkı görebilirsiniz. Manzara çekimleri ciddi farklar getirebiliyor ama fazla güneşli ortamlarda kullanmaya gerek yok çünkü geri tepebilir.

İlginizi Çekebilir:  iMessage efektlerini anahtar kelimelerle tetikleme

what-is-hdr-before-after

Ne Zaman Geri Tepiyor?

HDR modunda çekimler biraz daha uzun zaman alır ve bekleme yapar. Bu yüzden seri hareket eden cisimleri çekerken HDR ile iyi sonuç alınamaz. Çekim yapılsa da bulanık çıkar. Renkler zaten canlıysa ve aydınlatma sorunu yoksa HDR çekim anlamsız hale gelebilir. Bu yüzden ortamlar ve cihazınızdaki kamera/yazılıma bağlı olarak HDR ile ve HDR’siz denemeler yapıp karar vermeniz en doğrusu…