Kategoriler
Rehberler

Android: RAR Dosyalarını Açmak

Android‘de RAR dosyalarını açmak için izleyebileceğiniz yöntemleri ele aldığımız bu küçük rehberimizle sizlerleyiz. RAR dosyalarını kişisel bilgisayarlarımızda sıklıkla kullanıyoruz, peki Android’li telefonunuzda bu dosyaları nasıl açabileceğinizi biliyor musunuz? Bildiğiniz gibi RAR sıkıştırılmış arşiv dosyaları ve yıllardır yaygın şekilde tercih edilen bir dosya tipi. Özellikle Windows işletim sistemli kişisel bilgisayarlarda akıllı telefonlara kıyasla fazlaca kullanılıyor. Bir RAR dosyasının içeriğinde çeşitli dosya tiplerinde çok sayıda dosya yer alabiliyor.

Android işletim sistemli akıllı telefonlara çeşitli uygulamalar yardımıyla neredeyse bir kişisel bilgisayar işlevi kazandırılabiliyor. Android‘de RAR dosyalarını açmak için varsayılan bir seçenek yok, yani üçüncü parti uygulamalara yönelmeniz gerekecek. Dilerseniz RAR dosyalarını açmak için kullanabileceğiniz uygulamaya yakından bakalım.

Android: RAR Dosyalarını Açmak

Google Play uygulama mağazasından indirebileceğiniz RAR uygulaması dosya sıkıştırma, arşivleme, genişletme, görüntüleme ve dosyaları yönetme imkanı sunuyor. Zarar görmüş dosyaları onarma işlevi var. RAR, ZIP, TAR, GZ, BZ2, XZ, 7z, ISO ve ARJ dosyalarını açabiliyor; RAR ve ZIP uzantılı arşivler oluşturabiliyor.

İlginizi Çekebilir:  Telegram'daki İngilizce mesajları otomatik olarak çevirmek

Öncelikle uygulamayı Google Play uygulama mağazasından indirin ve akıllı telefonunuza yükleyin.

RAR
RAR
Price: Free

Uygulamayı açın ve arayüzde RAR dosyasının bulunduğu dizine erişin. Ana pencerede dosya ve klasörler listelenmekte. En üst sekmede cihazınızın depolama alanı ve kullanılabilir depolama alanı görüntüleniyor. Uygulama arşiv dosyalarının mevcut boyutunu ve genişletmeden sonraki boyutunu da gösterebiliyor. Sol üst kısımda yatay 3 çizgiden oluşan butona dokunarak diğer dizinlere ve ana RAR komutlarına ulaşabilirsiniz.

android-rar-dosyalarini-acmak-1

Arayüzde açmak istediğiniz RAR dosyasına dokunun. İçerisinde gezinebileceksiniz. RAR arşiv dosyasının içerisinde yer alan bir dosyaya dokunduğunuzda bu dosya tipiyle ilişkilendirilen uygulama açılacak ve o dosyayı açabileceksiniz. Add butonu ile arşive ekleme yapabilir, Extract to seçeneğiyle arşivdeki dosyaları çıkarabilir, Delete butonuyla dosyaları silebilirsiniz.

android-rar-dosyalarini-acmak-2

Uygulama içi satın alma yöntemiyle arayüzdeki reklamlardan kurtulabileceğinizi sözlerimize ekleyelim.