Kategoriler
Rehberler

Android: Sistem Bilgisi Dökümü Almak

Bazı zamanlarda Play Mağaza‘dan indirmek istediğiniz uygulama ya da oyun, cihazınızla uyumsuz uyarısı verir. Bunun sebebi donanım ya da işletim sistemi eksikliğidir. Bunların çalışması için dört çekirdekli işlemci vb gibi bazı donanımlar şart olabilir. Peki Android sürümü ve donanım bilginizi nasıl öğrenebilirsiniz? Elbette bu sayede aldığınız bir cihazın donanımlarına bakıp çakma olup olmadığını da teyit edebilirsiniz…

Android: Sistem Bilgisi Dökümü Almak

1

İlk olarak Android cihazda Ayarlar menüsünde en altta yer alan Hakkında seçeneğine tıklayın ve menülerde dolaşarak sistem bilgisi alın. Android sürümü, kernel sürümü gibi bilgileri kolayca görebilirsiniz. Cihaz üreticisi, modeli, yılı gibi bilgiler de olabilir. Eğer daha fazla bilgi elde etmek istiyorsanız üçüncü parti uygulama kurmalısınız. Akla gelen ilk seçenekse PC dünyasından tanıdığımız CPU-Z.

CPU-Z

2

CPU-Z, PC sürümü gibi sistem bilgisi veriyor ve elbette en iyi olduğu alan işlemciler. Çekirdek sayısı, frekans, GPU gibi bilgiler alınabiliyor. Ücretsiz olduğu için reklamlarla dolu olması şaşırtıcı değil. Cihaz sekmesine geçerek RAM bellek bilgisi görülebilir. Alıcılar sekmesinde ışık, ses, hareket alıcıları gibi bilgiler ve elde ettikleri değerler var. Termal sekmesinden sıcaklıklar görülebilir. Aşırı ısınma varsa yakalanabilir.

[appbox googleplay id=com.cpuid.cpu_z]

Hardware Info

3

Hardware Info ise bir diğer seçenek ve reklamlarla dolu olduğu için ücretsiz. Kameralar dahil donanım özelliklerinin tümünü vermekle kalmıyor, aynı zamanda yazılım kurulumlarını da tespit ediyor. Tek sayfadan oluştuğu için satırlardaki artı işaretine tıklayıp döküm alabilirsiniz.

[appbox googleplay id=com.dama.hardwareinfo]