Kategoriler
Apps & Oyunlar

Google Play’deki Beta ve Erken Erişim Uygulamalar

Son aylar içinde Google Play mağazası içinde dolaşırken dikkat çekici bir durumla karşılaşmış olabilirsiniz. Bazı uygulamalarda Erken Erişim (Early Access) işareti yer almakta. Peki bunun anlamı nedir ve sizi nasıl etkiler?

Google Play’deki Beta ve Erken Erişim Uygulamalar

Uygulama geliştiricilerin kullanıcılara henüz son halini almamış uygulamaları deneme şansı vermeleri yeni bir uygulama değil. Bu günlük kullanım için ideal olmayan ama kullanıcıların merakını gideren erken sürümler genelde Alpha ya da Beta olarak adlandırılıyor. Erken Erişimse daha cazip görünmesini sağlayan bir adlandırma ve kullanıcıya prestijli durum havası yaşatıyor.

android-google-play-early-access-beta

Kısacası Erken Erişim uygulamalar tam olarak test edilmiş değil ve belli eksikler sorunlar var. Bu yüzden kullanıcılar bir anlamda Beta testi görevini üstleniyorlar. Genelde Erken Erişim uygulamalar daha ucuza sunuluyor ve test edenlere teşekkür edilmiş oluyor. Elbette en önemli nokta Erken Erişim uygulamalara hata raporlama desteğinin eklenmesi ki uygulama son haline kısa sürede ulaşabilsin. Bu yüzden Erken Erişim uygulamalar tüm kullanıcılar için uygun değil. Önemli verilerinizi işleyecekseniz kullanmanızı önermiyoruz.

İlginizi Çekebilir:  Soru çözdürme uygulaması önerisi

Google Play’de benzer biçimde Beta sürüm uygulaması da var. Bu demek değil ki uygulama hazır değil. Buradaki fark, yeni geliştirilen bir sürüm ve bazı yenilikler içerebiliyor ama tam anlamıyla test edilmiş değil yani meraklı, girişken kullanıcılar herkesten önce deneyip diğerlerine hava atabiliyor. Bazı geliştiriciler Erken Erişim ya da Beta kullanıcı sayısını sınırlıyor ve erken davrananlar dahil oluyor. Denemeler içinse ilk olarak Google+ üzerinden geliştiricinin sayfasına girip Erken Erişim ya da Beta için üye olmak, şartnameyi kabul etmek gerekiyor.