Kategoriler
Rehberler

Android: Kırık Uygulama Kısayollarını Onarmak

Belirli bir uygulama güncellemesinden sonra masaüstüne attığınız kısayolların görünmez hale geldiğini ya da ortadan kaybolduğunu fark edebilirsiniz. Bazı durumlarda kısayolun kaldırıldığına dair bildirim bile alabilirsiniz. Bu tür sorunlarla karşılaşıldığında akla gelen ilk yöntem uygulama kısayolunu yeniden masaüstüne göndermek olmalı.

Kırık Uygulama Kısayollarını Onarmak

how_to_fix_broken_app_shortcuts_thumb800

  • En hızlı ve verimli yöntem kırılan kısayolu bir kez daha masaüstüne eklemek. Uygulama çekmecesini açıp uygulama sembolüne uzun tıklayın ve beliren kısayolu sürükleyip istediğiniz masaüstü ekranına bırakın.
  • Android dünyasındaki bazı uygulama başlatıcılar masaüstündeki uygulama kısayoluna tıklayarak uygulamayı doğrudan sistem kaldırma seçeneği de veriyorlar ama bunu seçmek yerine sadece masaüstündeki kırık linki kaldırıyor olmalısınız. Eski link kaldırıldıktan sonra uygulama çekmecesindeki uygulama sembolünü bulup masaüstüne yeniden ekleyebilirsiniz.
  • Bu denemeler sonuç vermezse telefonu yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz. Basit biçimde Android cihazın güç butonunu uzun süre basılı tutun ve Yeniden Başlat seçeneğine tıklayın. Doğrulama istenince onay verin ve kısa süre bekleyin.
  • Her ne kadar pek olası olmasa da, bu iki denemeden sonra da sonuç alamazsanız ve kısayol hala kırık kalıyorsa o zaman telefonun önbelleğini temizlemeniz gerekecek. Telefon belleği ayarlarına girip geçici belleği boşaltın ve sorunu aşmaya odaklanın.
  • Tüm telefonlar bu seçeneği sunmuyor ama varsa kurtarma menüsüne girip önbellek boşaltabilirsiniz. Telefonu kapatıp açmadan önce ses açma butonuna basılı tutun, Android logosu gelene kadar bekleyin. Kurtarma menüsünde ses ve güç butonlarıyla yol alıp önbellek boşaltma komutu verebilirsiniz. Fabrika ayarlarına dönüş gibi yanlış komutlar vermeyin, yoksa verileriniz silinir! Yeniden başlatınca sorun aşılmış olmalı.