Kategoriler
Konular

Bataryanın Patlamasını Engelleyecek Taktikler

Samsung‘un rekor derecede zarar etmesine neden olan Galaxy Note 7 bombasından sonra telefonlarda yer alan şarjlı bataryalara iyiden iyiye şüpheyle yaklaşılmaya başlandı. Siz de bazı kullanıcılar gibi telefon kullanırken tetikte duruyor ve çantanıza ya da cebinize koyarken soğuk terler döküyorsanız üreticinin adına güvenmek yanında alabileceğiniz belirli önlemler var.

Aslında patlama olayları sadece Galaxy Note 7 ile sınırlı kalmadı, BlackBerry, Apple imzalı telefonlar da yeri geldiğinde patlayabiliyor yani sorunun kaynağı lityum-iyon bataryalara iniyor. Yeri geldiğinde dev uçaklar bile yanan bataryalarından ötürü hangara çekildiler. Cihazınızın marka ve modeli ne olursa olsun bu durum yaşanabilir. Lityum-polimer pillerde en büyük risklerden biri bükülme gibi fiziksel darbeler yani telefon içinde darbe almayan bir pil normalde sorun çıkarmamalı ama incelen gövdeler ve sıkıca yerleştirilen parçalar, artan ısınma gibi sorunlarla aniden alev alabiliyorlar.

Bataryanın Patlamasını Engelleyecek Taktikler

Normal biçimde kullanılan ve darbe almayan akıllı telefonlarda batarya açısından en riski durum şarj aşaması. Şarj sırasında ve özellikle de son zamanlarda popüler olan hızlı şarj boyunca yüksek akım nedeniyle ısınma artabiliyor. Normalde dahili ısı alıcısı bu durumları algılayıp şarjı durdurabiliyor. Yan sanayi batarya ya da şarj aletine geçmişseniz bu önlemler tam olarak işleyemiyor.

exploding_note_7_thumb

Samsung Galaxy Note 7 geri toplandı ve kullanılmaması önerildi. Hala kullananlar varsa hemen son vermeliler. Genel olarak tüm akıllı telefon kullanıcılarına tavsiye edilen önlemler:

  • Cihazla gelen şarj aletini kullanın
  • Şarj bitince fişi çekin ve bütün gece bağlı bırakmayın
  • Güvenli bir yerde şarj edin ve alev alsa bile sıçramasını engelleyin
  • Şarj sırasında yastık altı gibi bir yere sokup aşırı ısınmasına neden olmayın
  • Koruyucu kılıflar aşırı basınç uygulayan ya da ısı uzaklaştırma özelliğini engelleyen tipse bunları değiştirin
  • Araç kokpiti gibi direkt güneş ışığı alan yerlerde bırakmayın
  • Aşırı ısınma hissediliyorsa yapılan işe ara verip serinlemesine imkan verin
  • Arka cebe koyup aşırı basınca maruz bırakma gibi eylemlerden kaçının!