Kategoriler
Rehberler

Android: Wi-Fi ve Bluetooth İçin Cihaz Adını Değiştirmek

Android‘li akıllı telefonunuzda Wi-Fi ve Bluetooth İçin Cihaz Adını Değiştirmek isteyebilirsiniz. Bilindiği gibi Wi-Fi ve Bluetooth’u akıllı telefonlarımızda veri alışverişi ve internet bağlantısı için yoğun şekilde kullanıyoruz. Android’li cihazınızda Wi-Fi ya da Bluetooth bağlantısı için tarama yaptığınızda tespit edilen cihazlar için varsayılan ya da özelleştirilmiş isimlendirmeler görürsünüz. Eğer Android dünyasında yeniyseniz sizin akıllı telefonunuz için tarama yapan kullanıcıların gördükleri isimlendirmeyi nasıl düzenleyebileceğinizi bu küçük rehberimizden öğrenebileceksiniz. Tabii uzun yıllardır Android’li akıllı telefon sahibi olan kullanıcılar da işletim sisteminde yer alan bu ayarın farkında olmayabilir. Dilerseniz Android‘li akıllı telefonlarda Wi-Fi ve Bluetooth İçin Cihaz Adını Değiştirmek adına izlenmesi gereken aşamalara göz atalım.

Android: Wi-Fi ve Bluetooth İçin Cihaz Adını Değiştirmek

Android’de cihaz adını değiştirmenin en kolay yolu Cihaz Hakkında menüsünden geçiyor. Android 4.2 ve daha güncel işletim sistemli akıllı telefonlarda cihaz adını değiştirmek için Settings – About device – Device name (Ayarlar – Cihaz Hakkında – Cihaz Adı) yolunu izleyin ve karşınıza gelen kutucuğa cihaz adını girip OK (Tamam) butonuna dokunun.

android-wi-fi-ve-bluetooth-icin-cihaz-adini-degistirmek-1

Bluetooth bağlantıları için cihaz adını değiştirmek istiyorsanız Settings – Bluetooth (Ayarlar – Bluetooth) menüsüne gidip Bluetooth’u etkinleştirin. Menü butonuna ya da arayüzdeki üç noktadan oluşan butona dokunun. Buradan Rename Device (Cihazı Yeniden Adlandır) seçeneğine dokunun ve dilediğiniz isimlendirmeyi girin.

android-wi-fi-ve-bluetooth-icin-cihaz-adini-degistirmek-2

Cihaz adını Wi-Fi bağlantısı için değiştirmek isterseniz Settings – Wi-Fi (Ayarlar – Wi-Fi) yolunu izleyin ve kablosuz ağı etkinleştirin. Wi-Fi Direct menüsüne gidin. Arayüzde yer alan üç noktalı menü butonunu kullanın ve Rename Device (Cihazı Yeniden Adlandır) seçeneğine dokunun. Bu noktada akıllı telefonunuz için istediğiniz ismi girin ve OK (Tamam) butonuyla işlemi tamamlayın.

android-wi-fi-ve-bluetooth-icin-cihaz-adini-degistirmek-3a