Kategoriler
Rehberler

Android’e Geri Dönüşüm Kutusu Eklemek

Android’e geri dönüşüm kutusu eklemek özellikle yanlışlıkla silinen önemli dosyaları kaybetmemek adına oldukça gerekli. Bilindiği gibi Windows işletim sistemli bilgisayarlarımızda bir dosyayı sildiğimizde dosya Geri Dönüşüm Kutusu’na gönderiliyor. Buradan silmediğimiz sürece dosyaları istediğimiz zaman geri alabiliyoruz. Ancak Android işletim sisteminde bu şekilde bir çöp kutusu yok. Yani bir dosyayı sildiğinizde geri alamıyorsunuz.(Burada veri kurtarma yazılımlarını zorunlu olarak göz ardı ediyoruz, o yazılımlarla dosyaları sağlıklı şekilde geri almanın hiçbir garantisi yok.)

Android’e geri dönüşüm kutusu eklemek için üçüncü parti bir uygulamadan yardım almayı düşünebilirsiniz. Dilerseniz kullanabileceğiniz başarılı bir uygulamayı yakından tanıyalım.

Android’e Geri Dönüşüm Kutusu Eklemek

Dumpster uygulaması Google Play uygulama mağazası üzerinden ücretsiz yüklenebiliyor. Uygulamayı aşağıdaki widget’a dokunarak indirebilirsiniz.

[appbox googleplay id=com.baloota.dumpster]

Uygulamayı akıllı telefonunuza yükledikten sonra Android’in uygulama tepsisini açın ve uygulamayı çalıştırın. Uygulama ayarlarını görüntülemek için arayüzde sağa doğru kaydırma yapabilir ya da sol üst köşede yer alan hamburger menü simgesine dokunabilirsiniz. Settings > Protect Settings menüsünden hangi tür dosyaların oluşturacağınız geri dönüşüm kutusuna gideceğini belirleyebilirsiniz. Fotoğraf, video, müzik, döküman, uygulama ve diğer tür dosyaların çöp kutusuna atılmasını sağlayabiliyorsunuz. Hatta bulut depolama alanına yedek almak için ayarları yapılandırma imkanı da var ancak bunun için ücret ödemeniz gerekiyor, bulut yedekleme işlevinin çok gerekli olmadığını belirtelim.

androide-geri-donusum-kutusu-eklemek-1

Uygulama cihazınızda yaptığınız dosya silme işlemlerini takip ediyor ve belirlediğiniz dosya tipleri için geçerli olmak üzere sildiklerinizi kayıt altına alıyor. Sildiğiniz bir dosyayı kurtarmak için Dumpster’ı açın. Cihazınızdan sildiğiniz dosyaların listesini göreceksiniz. Geri yüklemek istediğiniz dosyaları seçip sağ üst bölümde yer alan Restore butonuna dokunun. İşlem bu kadar basit. Dilerseniz cihazınızdan kalıcı olarak silmek istediğiniz dosyaları yine bu bölümden temizleyebilirsiniz.

androide-geri-donusum-kutusu-eklemek-2