Kategoriler
Apps & Oyunlar

iOS 10: Müzik Uygulamasında Yıldız Derecelendirmesi

iOS 10‘daki müzik uygulamasında yıldız derecelendirmesi özelliğini nasıl etkinleştirebileceğinize değineceğiz. iOS 10 güncellemesiyle birlikte Müzik uygulamasında çeşitli değişikliklere gidildi. Arayüzün yenilenmesinin dışında bazı özellikler eklendi, bazıları kaldırıldı. Apple’ın çıkarmaya çalıştığı özelliklerden birisi yıldız derecelendirmeleri idi. Kullanıcılar bu özellik sayesinde müziklere beş üzerinden derecelendirme yapabiliyordu. Özellikle akıllı yürütme listeleri oluşturma bakımında işlevseldi. iOS 10 ile kaldırılan bu özellik iOS 10.2 ile geri dönmüş durumda. Ancak uygulama ayarlarından etkinleştirilmesi gerekiyor. Dilerseniz iOS 10‘daki müzik uygulamasında yıldız derecelendirmesi özelliğini nasıl aktifleştirebileceğinizi görelim.

iOS 10: Müzik Uygulamasında Yıldız Derecelendirmesi

İlk yöntem kolayca uygulanabiliyor. iOS işletim sisteminin Settings menüsüne gidin ve Music uygulamasına doğru kaydırma yapın. Bu seçeneğe dokunun, ardından Show Star Ratings anahtarını etkinleştirin. Müzik uygulamasına gidin. Bir müziğe dokunun, sağ kısımda yer alan; daha fazla seçenek görüntülemeyi sağlayan butonu kullanın. Bu menüde yıldız derecelendirmesi seçeneğini göreceksiniz. Eğer göremiyorsanız diğer yönteme yönelmeniz gerekecek.

ios-10-muzik-uygulamasinda-yildiz-derecelendirmesi-1

Eğer herhangi bir şarkı için yıldız derecelendirmesi yapmadıysanız bu seçeneği göremeyebilirsiniz. Duruma bakılırsa iOS 10 kullanıma sunulduğunda Music uygulaması tüm yıldız derecelendirmesi verilerini silmiş gibi. Telefonunuzu iTunes ile eşitlediğinizde derecelendirmeler de bu sürüme göre temizlendi.

Sorunu çözmek için kişisel bilgisayarınızdaki iTunes yazılımından bir şarkı için derecelendirme yapın. Kütüphanenizdeki herhangi bir şarkıyı seçin. Sağ tıklayın ve sağ tık menüsünden Get Info ile devam edin. Karşınıza gelen pencereden şarkıya derecelendirme yapabilirsiniz. iPhone’u bilgisayarınıza bağlayıp senkronizasyonu sağlayın.

ios-10-muzik-uygulamasinda-yildiz-derecelendirmesi-2

Şimdi iPhone’da Settings – Music menüsünden Show Star Ratings seçeneğini aktifleştirin, artık Music uygulamasında şarkılar için yıldız derecelendirmesi yapabileceksiniz.