Kategoriler
Rehberler

Android: Kısmi Ekran Görüntüsü Almak

Android’de kısmi ekran görüntüsü almak isteyen takipçilerimizi sevindirecek bir uygulama ile sizlerleyiz. Android’de ekran görüntüsü kaydetmek hiçbirimiz için yeni bir olay değil. Ekran görüntüsü kaydetme özelliği stok Android’e 4.0 ICS sürümünde dahil edilmişti, o sürümden bugüne dek de değişmedi. Google hala kısmi ekran görüntüsü alma üzerinde çalışıyor ancak bu özellik henüz çantadan çıkmış değil. Samsung ve LG gibi üreticilerin cihazlarını yazılımsal anlamda özelleştirirken Android’e kısmi ekran görüntüsü almak için seçenek dahil ettiğini biliyoruz. Siz akıllı telefonunuza bu özelliği kazandırmak için Screenshot Crop & Share adlı uygulamayı yükleyebilirsiniz. Araç Android 4.1 ve daha güncel işletim sistemi versiyonuyla gelen akıllı telefonlarda sorunsuzca çalışıyor.

Android: Kısmi Ekran Görüntüsü Almak

Öncelikle uygulamayı aşağıdaki widget’a dokunarak indirin. Uygulama esasen ücretsiz fakat ek özellikler için uygulama içi satın alma metoduyla Pro versiyona terfi gerçekleştirebilirsiniz.

[appbox googleplay id=com.flextrick.universalcropper]

Screenshot Crop & Share uygulamasını çalıştırın, karşınıza ilk olarak uygulamanın özelliklerini ele alan tanıtım slaytları çıkacaktır. Bunları kaydırarak geçin, uygulamanın görevini yerine getirebilmesi için talep ettiği izinlere onay verin. Öncelikle bildirim alanı erişimi, daha sonra diğer uygulamaların ekran görüntüsü alabilmesi için erişime onay vermeniz şart. Şimdi Ready butonuna dokunarak uygulamanın ayarlarına gidebilirsiniz. Android Marshmallow ve daha güncel işletim sistemli akıllı telefonlarda karşınıza bir onay ekranı daha gelebilir, burada da Allow butonuna dokunmalısınız.

android-kismi-ekran-goruntusu-almak-1

Artık kısmi ekran görüntüsü almaya hazırsınız. Güç + Ses Azaltma butonlarına basarak standart ekran görüntüsünü alın. Ekran görüntüsü alındığında ekranda baloncuk formunda butonlar belirecektir, Edit butonuna dokunun. Ekran görüntüsünü dilediğiniz gibi kırpabileceksiniz. Evet, tek yapmanız gereken ekran görüntüsünde dilediğiniz kırpma işlemini gerçekleştirip dosyayı kaydetmek.

android-kismi-ekran-goruntusu-almak-2