Kategoriler
Rehberler

Android Telefondan Televizyona Görüntü Aktarmak

Android telefondan televizyona görüntü aktarmak mümkün. Sahip olduğunuz Android işletim sistemli akıllı telefonunuz muhtemelen çok büyük bir ekran içermiyordur, maksimum 6 inç ekranlı cihazlar görüyoruz. Televizyonlar ise genellikle 40 inç ve üzeri ekran genişlikleri sunuyor. Akıllı telefonunuzla çektiğiniz fotoğraf / videoları görüntülemek, bunları arkadaşlarınıza göstermek, dev ekranlı televizyonunuzda oyun oynamak hatta mümkünse bu konfigürasyona Bluetooth bir kontrolcü ekleyerek oyun keyfini katlamak için Android telefondan televizyona görüntü aktarmak hayli mantıklı olacaktır. Dilerseniz Android telefondan televizyona görüntü aktarmak için yönelebileceğiniz seçeneklere göz atalım.

Android Telefondan Televizyona Görüntü Aktarmak

Google Chromecast

android-telefondan-televizyona-goruntu-aktarmak-1

En ön plana çıkan yöntem 2013’ten beri kullanılmaya başlanan popüler Google Chromecast‘ten geçiyor. Bu cihaz temelde medya akışını (veya akıllı telefonunuzun ekranını) doğrudan bir TV’ye aktarmak için kullanılan bir araç. Chromecast’te bir HDMI konnektörü ve bir USB güç kablosu yer alıyor (çoğu TV’de cihaza enerji sağlamak için yeterli enerjiyi sağlayabilen bir USB portu görmekteyiz) ve bir kez Android cihazınızla eşleştirildiğinde kullanıma hazır hale geliyor.

Yapmanız gereken tek şey Android’in bildirim alanında yer alan Quick Settings menüsündeki Cast komutunu kullanmak veya kullandığınız uygulamadaki simgeyi bulmak. Örneğin mobil YouTube uygulamasının arayüzünde bu seçeneği görebilirsiniz.

Miracast

android-telefondan-televizyona-goruntu-aktarmak-2

Chromecast’e bir alternatif olan Miracast teknolojisi güncel televizyonlarda kendisine yer bulabiliyor. Televizyonunuzda bu özellik yer almıyorsa da Blu-ray oynatıcı ya da medya merkezinizde Miracast desteği bulunabilir. Yoksa uygun fiyatlı Miracast dongle’larından edinmeniz de mümkün.

Miracast destekli bir televizyona Android 6.0 Marshmallow ya da daha güncel işletim sistemli bir akıllı telefona bağlamak için Settings > Device connection > Screen mirroring yolunu izleyin ve buradaki yönergeleri takip edin. Eski cihazlarda Settings > Display > Cast Screen menüsüne gidin ve Enable wireless display seçeneğini işaretleyin.

MHL ve SlimPort

android-telefondan-televizyona-goruntu-aktarmak-3

Televizyonunuzda Miracast desteği yoksa ve Chromecast satın almak istemiyorsanız cihazınızdaki microUSB bağlantısından HDMI çıkışı elde etmenize olanak tanıyan kablolardan edinebilirsiniz. Kablolu bağlantı ile yapılan görüntü aktarımının daha stabil ve sorunsuz olduğunu da belirtelim. Bu noktada akıllı telefon üreticilerinin tercih ettiği iki farklı standart var: MHL ve SlimPort. Akıllı telefonunuz hangi standart ile uyumluysa o tipteki kablodan edinmeniz şart aksi takdirde akıllı telefonunuzdan televizyonunuza görüntü aktaramazsınız.