Kategoriler
Apps & Oyunlar

Notlarınızı Okuyacak Evernote’a Alternatif Önerileri

200 milyon kullanıcısı olan popüler mesaj alma servisi Evernote, kullanıcı sözleşmesini güncellemeden geçirerek 23 Ocak 2017 tarihinden itibaren kullanıcı notlarını okumaya başlayacağını ilan etti. Bu sayede Evernote çalışanları notlarınıza bakabiliyor olacak. Gelen tepkiler son derece haklı ama firmanın niyeti notları okuyarak makine esaslı öğrenme sistemi geliştirmek. Böylece kullanıcılara daha uygun içerik ve özellikler sunulabiliyor olacak ama işin kötüsü kullanıcılar bu durumu kapatamayacak. Hassas kullanıcılar yeni Evernote alternatifleri aramaya başladılar. Bizim önerilerimiz:

Google Keep – Ücretsiz

google-keep

Platform: Web, iOS, Android

Google Keep ile notlar alabilir, listeler hazırlayabilirsiniz. Yapışkan notlar gibi dizilen etiketleri kategorilere ayırmak, arşivlemek, renk vermek, link ve görsel eklemek mümkün. Metin tanımlama sisteminde otomatik tamamlama özelliği de var. Ayrıca her platformdan erişilebiliyor. Elbette Evernote kadar gelişmiş metin formatlama özellikleri sunmuyor ama basitliğe önem verenler için uygun. Sesli notlar, onaylı kutucuklar listesi ve hatırlatıcı seçenekleri de var. Arama sistemi yer alıyor. İçeriği e-posta ya da Google Docs ortamına gönderebiliyor.

İlginizi Çekebilir:  İyi Bir Oyun Bilgisayarı Nasıl Olmalı?

Simplenote – Ücretsiz

simplenote

Platform: iOS, Android, Mac, Windows, Linux, Web

Sade ve minimalistik arabirimli not alma servisi herhangi bir uzunlukta not alabiliyor. Karmaşıklığı sevmeyip liste yapanlar için ideal. Derslerden toplantılara kadar çok sayıda içerik toplayabilirsiniz. Notlarınız tüm platformlar arasında eşleştiriliyor. PC ve web arabiriminde markdown desteği var. İsteyenler zaman içinde gidip geçmiş versiyonu görebiliyor. Arama ve etiketleme sistemi hazır. E-posta ile paylaşma desteği veriyor.

Apple Notes

apple-notes

Platform: Web, iOS, and Mac.

OS X El Capitan ve iOS 9 sonrasında sisteme dahil edilmiş olan Apple Notes uygulaması iCloud üzerinden erişilebilir durumda. Böylece Apple üretimi tüm cihazlar arasında eşleştirme yapabiliyor. Biçimlendirilmiş notlar alabilir, başlık girebilir, numaralı ya da noktalı listeler oluşturabilirsiniz. iOS 9 ve üstü cihazla çizim seçenekleri de var. Görsel yardımcılarla daha iyi notlar alabileceksiniz. Klasörler ekleyip organize etmek, fotoğraf ve video eklemek, eklenti, silinenleri 30 güne kadar geri getirme avantajları, Touch ID ve parolayla koruma bile var.