Kategoriler
Apps & Oyunlar

Super Mario Run İnternet Paketi Kullanımı

Super Mario Run İnternet paketi kullanımı ile ilgili ilk veriler edinilmeye başlandı. Nintendo’nun ses getiren mobil oyununun internet kullanım miktarının göz ardı edilemeyecek seviyede olduğunu ifade etmemiz mümkün. Apple Insider kaynaklı rapora bakılırsa oyun saatte 75 MB üzerinde veri kullanabiliyor.

Super Mario Run İnternet Paketi Kullanımı

super-mario-run-internet-paketi-kullanimi-1

Veriler Super Mario Run oyununun kullanıma sunulmasının ardından gece yapılan bir dizi testin sonucunda elde edilmiş. Testleri gerçekleştiren Apple Insider çalışanı karşılaştırma için sosyal medyadan başka oyunculardan da bilgi istemiş, oyuncuların ifadeleri de Super Mario Run’ın saatte 40 ile 60 MB arasında internet paketi kullandığını gösteriyor.

Oyunun indirilmeye sunulduğu ilk saatlerde yoğunluk kaynaklı sunucu sorunları yaşandı. Oyunun başlangıcındaki ipuçları içeren kısmın tamamlanması 150 MB seviyesinde veri tüketimine neden oluyor fakat standart oyun deneyiminde internet paketi kullanımı bu seviyelere ulaşmıyor.

İlginizi Çekebilir:  iPhone'un yenilenmiş olduğunu anlamak

Karşılaştırma için belirtecek olursak bu yaz kullanıma sunulan ve fırtınalar estiren popüler sanal gerçeklik oyunu Pokemon GO saatte ortalama 30 MB internet kullanım düzeyine erişebiliyordu.

Apple Insider’ın bir Apple çalışanından elde ettiği bilgiler Super Mario Run’ın internet paketini bu denli harcamasının oyunun sunucularının sürekli iletişim kurmasından kaynaklandığı yönünde. Apple çalışanı oyunun hayli konuşkan olduğunu ve sahnenin arkasında sürekli bir veri akışı gerçekleştiğini belirtmiş.

Sunucular üzerindeki yoğun trafik bazı etkileşimlerin başarısız olmasına ve veri paketlerinin zaman aşımına uğramış şekilde gönderilmesine / alınmasına neden oluyor. Bu durum elbette internet paketi kullanımı olarak haneye yazılıyor ve kullanıcıların özellikle hücresel veri paketlerini hızla tüketmesine neden olabiliyor. Apple çalışanı oyuncuların Super Mario Run’ı mümkün olduğunca Wi-Fi ağına bağlı şekilde oynamalarını tavsiye ediyor.