Kategoriler
Rehberler

Android: Derinlemesine Veri Temizliği

Akıllı telefonuzu satmak ya da birine hediye etmek istiyorsanız iyi bir temizlik yapmanız şart çünkü ne de olsa size ait onlarca bilgi, parola, dosya ile dolu. Akla gelen en pratik çözüm fabrika ayarlarına dönmek için ayarlar menüsüne girip sıfırlama komutu vermek ama bu klasik sıfırlama işlemi verilerin yüzde 100’ünü siliyor mu sanıyorsunuz? Bir sıfırlama işleminden sonra kişisel verilerinizin bir kısmı hala içeride saklanıyor ve gizleniyor. İşini bilen biri özel araçlarla bunlara erişip okuyabilir. Buna mani olmak için izlemeniz gereken adımları açıklıyoruz.

Android Cihazda Derinlemesine Veri Temizliği

Bilindiği üzere yanlışlıkla silinen veriyi geri getiren kurtarma uygulamaları var ve sıfırlamadan sonra verilere ulaşmak olası çünkü depolama ortamları veri silinince bunu uygulamıyor, sadece bir sonraki veri yazma işlemine kadar kullanılabilir alan olarak işaretliyor. Silme işlemi silmeyip bu alana yazılabilir onayı bırakıyor ve böylece işlem hızlanıyor.

Doğru ve geri getirilemez Android temizliği için ilk denenmesi gereken önlem cihazı şifrelemek. Bu sayede biri silinmiş cihazdan veri çıkarmayı başarsa bile şifrelenmiş olduğu için kullanamaz. Bunun için ayarlar içinden Güvenlik kısmına girip alttaki telefon şifreleme seçeneğini kullanmalısınız.

screenshot_20160314-184300-300x533

Basit bir işlem ama unutmayın ki şifreleme işlemi biraz zaman alabilir ve cihazınızın veri yazma / okuma performansı kısmen düşebilir. Şifreleme bittikten sonra fabrika ayarlarına dönüş seçerseniz cihazınızı kullanacak sonraki kişi verilerinize erişse de kullanamaz.

screenshot_20160314-184312-300x533

Daha da ileri gidip cihazı gereksiz dosyalarla doldurarak önceki silinen dosyaların üzerine yazmayı da deneyebilirsiniz. Elbette yapmanız gereken müzik, video vb gibi dosyalarla cihazınızın depolama alanını olabildiği kadar tepeleme doldurmak. Bundan sonra bir kez daha fabrika ayarlarına dönüş seçerseniz asla size ait önemli bilgileri elde edemezler.