Kategoriler
Giyilebilir Teknolojiler

CUBOT V2 İnceleme

İncelemelerimize uzun bir aradan sonra ve kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu kez Cubot markasının V2 model akıllı bilekliği ile birlikteyiz. Cubot önemli bir üretici. Firmanın özellikle akıllı telefon tarafında kendini ispatlamış ve son derece başarılı modelleri bulunuyor. İncelemek isterseniz firmanın web sitesini buraya tıklayarak ziyaret edebilirsiniz. Son zamanlarda Cubot da diğer birçok üretici gibi akıllı telefon ürünlerinin yanına giyilebilir ürünlerini yerleştirmeye başladı. Akıllı saat çalışmalarından sonra şimdi de daha önceden Band V1 olarak piyasaya sunulan ve oldukça beğeni gören akıllı bilekliğin güncellenen sürümü Cubot V2 karşımıza çıkıyor. İlk olarak kutuyu açıyoruz ve genel görünüme bakıyoruz.

cubot-v2-1

Cubot V2 büyük olmayan bir kutuya sahip. Yurt dışından sipariş verdiğinizde elinize basit bir şekilde ulaşıyor. Üç renk seçeneği (mavi, siyah ve gri) için de aynı kutu kullanıcıların karşısına geliyor. Kutu içeriğinde akıllı saatin kendisi, kullanma kılavuzu ve bir adet de Micro USB şarj kablosu var. Micro USB şarj kablosu tüm modellerde beyaz renkte ve taşınabilirliği artırması için biraz kısa tutulmuş. Mutlaka kullanmak zorunda değilsiniz, akıllı telefonunuzun şarj kablosundan da faydalanabilirsiniz.

cubot-v2-2

Yüzeysel olarak Cubot V2’nin detaylarından bahsedelim; çünkü birazdan detaylara geçeceğiz. Akıllı bileklik nabız ölçer, adım sayar, saat, kalori metre, alarm, GPS kaydı, çağrı uyarısı, SMS uyarısı, uyku izleyici, telefonu bulma, hırsızlık koruması ve kamera uzaktan kumandası gibi işlevsel özelliklere sahip. Sporculara yönelik özellikleri ve bir saatten çok bilekliğe benzeyen görüntüsü, Cubot V2’yi “akıllı bileklik” sınıfına sokuyor.

cubot-v2-3

Cubot V2’yi kullanmadan önce tamamen şarj etmeniz gerekiyor. Sonrasında kullanmaya hazırız demektir. Ürün son derece hafif ve rahat. Kullanım sırasında varlığını hissettirmiyor ve malzeme kalitesi son derece yüksek. Burada da biraz teknik özellikleri ele alalım. 9.5 gramlık net ağırlık gerçekten hissedilmiyor. 235 x 20 x 12.7 mm’lik boyutlar son derece şık ve saatin “akıllı bileklik” çizgisini bozmuyor. Desteklenen arabirim dilleri arasında Almanca, İngilizce, İspanyolca, Fransızca, İtalyanca, Rusça ve Çince mevcut. Türkçe de ilerleyen zamanlarda eklenebilir, şimdilik bu konuda fikrimiz yok ancak İngilizce bile rahat bir kullanım adına yeterli. Pil kapasitesi 80 mAh ve bu konuda da beklentilerin karşılandığını söylemek mümkün. 30 günlük bekleme süresi birçok akıllı bilekliğin şarj süresinden daha fazla.

cubot-v2-4

Cubot V2’nin ekranı 0.88 inç büyüklüğünde ve mavi OLED’lerden oluşuyor. 128 x 32 piksel çözünürlük tüm bilgileri net bir şekilde görmeniz adına yeterli. OLED tercihi bu noktada görülebilirlik ve enerji tüketimi açısından saati olumlu etkiliyor. IP65 sertifikasına sahip olan saatin ciddi bir su geçirmezlik özelliği olduğunu da söyleyelim. Kullanım açısından da erkeklere ve kadınlara uyum sağlayacak bir kayışa yer verildiğini belirtelim. 120 x 210 mm arası ayarlanabilen kayış ideal bir görünümde. Düşük güç tüketimli Bluetooth 4.0 anteni ve üç eksenli ivme ölçer de bahsedilmesi gereken diğer özelliklerden.

cubot-v2-5

Hemen üstte Cubot V2’nin nabız ölçerini görüyorsunuz. Nabız ölçeri aralıklı ölçüm yapacak şekilde ayarlayabilirsiniz veya egzersiz sırasında tamamen da gözlemleme şansınız var. Dikkat edebileceğiniz gibi USB arabirimi bir lastik ile sıkıca kapatılıyor. Böylece saatin su geçirmezliği kesinleşiyor. IP65 sertifikası sayesinde su başta olmak üzere diğer doğal koşullara karşı da ciddi bir koruma sağlanıyor. Yüzeysel olarak tanıdığımıza göre artık Cubot V2’yi kullanmaya başlayabiliriz. Bunun için en az Android 4.3 veya iOS 8 işletim sistemli bir akıllı telefonunuzun olması gerekiyor. Sonrasında da uygulama marketine giderek Cubot V2’yi indirmelisiniz. Uygulama arabirimine geçmeden önce de akıllı bilekliğe ve kullanımına biraz göz gezdirelim.

cubot-v2-6

Ana ekranda saat, tarih ve pil doluluğu gibi bilgileri görebilirsiniz. Ekrana hafifçe dokunarak bilgilere erişebilirsiniz. Parmağınızı sürükleyerek saatin kayıtta tuttuğu diğer bilgileri kolaylıkla göz önüne getirebilirsiniz. Ekranın bu noktada tıpkı akıllı telefonların ekranları gibi hassas olduğunu söyleyelim. OLED ekranın parlaklığının ayarlanabilme şansının olmaması bu noktada bir eksiklik olarak gözümüze çarpıyor. Teknik olarak bu mümkün. Gece biraz fazla parladığını söylemeliyiz.

cubot-v2-7

Gün içinde yaptığınız yer değiştirmeyi kilometre bazında izleyebilirsiniz. Her günün sonunda bu ekran sıfırlanıyor ve yeni günün kayıtları tutulmaya başlanıyor. Bluetooth bağlantısı sürekli olarak kullanıldığından akıllı bileklik konum verilerine akıllı telefonunuzun GPS alıcısı sayesinde ulaşıyor. Geçmişte tutulan verileri ise akıllı telefonunuza yüklenen uygulama üzerinden inceleyebiliyorsunuz.

cubot-v2-8

Gün içinde attığınız adım sayısına göre yaktığınız kalori miktarı da Cubot V2’nin ekranından kolaylıkla takip edilebiliyor. İlk kurulum sırasında boyununuzun ve kilonuzun bilgisini girmeniz gerekli. Böylece gerçeğe daha yakın bir kalori yakma hesabının ortaya çıkması sağlanıyor. Eğer fazla kilolarınızdan memnun değilseniz Cubot V2’nin bu konuda sizi motive edeceğini söyleyebiliriz.

cubot-v2-9

Eğer spor yapmak hayatınızın bir değişmezi ise Cubot V2 de bir değişmeziniz olabilir. Akıllı bilekliğin gün içinde nabız seviyesini izleme özelliği mevcut. Bundan bahsetmiştik. Asıl önemli olan ise spor yaptığınız sırada sürekli olarak nabız seviyenizi izleyebilmeniz. Böylece gereken durumlarda tempoyu düşürebilirsiniz. Fakat bu noktada tekrardan hatırlatalım: Nabız ve tansiyon farklı şeyler. Tansiyonda bildiğiniz gibi damar sağlığı gibi bir değişken de devrede oluyor. Cubot V2 bu noktada sadece kalbin bir dakikadaki atış hızını gösteriyor.

cubot-v2-10

Cubot V2 adımlarınızı da sayıyor. Yine gün sonunda attığınız adım sayısı uygulama içine gönderiliyor ve sayaç sıfırlanıyor. Burada kendinize bir hedef koyabilirsiniz. Uzmanların önerdiği günlük 10 bin adım işte bu sayede kolay bir şekilde sayılabiliyor. Cubot V2’nin kurulumu sırasında veya daha sonradan adım hedefinizi de belirleyebilirsiniz. Saatin arabirimi hakkında söylenebilecekler bu kadar. Şimdi uygulamaya geçelim.

cubot-v2-11

Uygulama ana menüsünden saatin özelliklerinine dair tüm ayarlara erişebilirsiniz. Yazımızın başında listelediğimiz birçok özelliğin kontrolü, uygulama içerisindeki menüden yapılıyor. Örneğin; akıllı telefonunuzu kendinizden uzak bir yere koydunuz ve fotoğraf çekeceksiniz. Bunun için Remote control picturing özelliğini kullanabilirsiniz. Burada sağlık ve uyarılara dair diğer seçenekler de mevcut. Ayrıca yapmanız gerektiğinde firmware güncellemelerini de gerçekleştirebilirsiniz.

cubot-v2-12

Adım sayar gün boyunca attığınız adımları sayıyor. Peki, hangi saatte kaç adım attığınızı sayıyor mu? Tabii ki. Bunu doğrudan akıllı bilekliğin ekranından göremezsiniz. Cubot V2 uygulamasını açın ve o gün hangi saatte kaç adım attığınızı izleyin. Dilerseniz sonuçları sosyal medyada veya doğrudan arkadaşlarınızla da paylaşabilirsiniz. Bunun için bir seçenek eklenmiş.

cubot-v2-13

Uyku izleme özelliği de daha sağlıklı bir yaşama sahip olmanızı sağlıyor. Gün içindeki hareketsiz kalma sürenize göre çalışan bu sistem ayrıca derin ve hafif uyku sürelerini analiz edip ortaya çıkartabiliyor. Günlük, haftalık veya aylık bazda sonuçlarınızı analiz ederek uyumanız gereken uyku miktarını yeniden gözden geçirebilirsiniz.

cubot-v2-14

Hiç şüphesiz Cubot V2’nin en önemli özelliklerinden biri nabız ölçer. Böylece aktiviteniz sırasındaki kalp atış sayınızı da grafiksel bir arabirimle ölçme ve kaydetme şansınız bulunuyor. Gelelim fiyat ve nasıl alınabileceği kısmına. Cubot V2 sadece 18 USD’lik bir fiyata sahip. GearBest üzerinden sipariş vererek yaklaşık 10-15 günlük bir süre zarfında ve Türkiye’ye gönderi ücreti ödemeden sahip olabilirsiniz. Satın almak için burayı tıklayın.