Kategoriler
Konular

2016’nın Tamiri En Kolay ve Zor Akıllı Telefonları

İyi ya da kötü anlamda bu seneye damgasını vuran çok sayıda akıllı telefon oldu. Apple, Samsung, LG, Sony,  HTC gibi devler her sene amiral gemilerini dövüş arenasına yerleştiriyor. Fiyatlar, teknik özellikler dışında merak edilen bir diğer konu sağlamlık ve olası bir arıza durumunda tamir olanakları. Yeni cihazları açıp analiz etmesiyle ünlü olan iFixit sitesi bu sene boyunca çok sayıda akıllı telefonu parçaladı ve tamir edilme kolaylıklarına göre puanladı. Sene sonunun geldiği şu günlerde en kolay ve zor tamir edilen akıllı telefonların listesi ilan edildi.

2016’nın Tamiri En Kolay Akıllı Telefonları

Telefonların tamirini kolaylaştıran noktalar açılabilir arka kapak, değiştirilebilir batarya, iç kısımda yapıştırıcı yerine vidalı montajlar, lehimli değil ara kablolarla bağlanan parçalar.

İlginizi Çekebilir:  Samsung'un yeni hepsi bir arada güvenlik çipi

1 – LG G5 – PUAN 8

iFixit’in listesine göre bu yılın en kolay tamir edilebilen akıllı telefonu LG G5 oldu. Her ne kadar umulduğu kadar satmasa da modüler yapısıyla tamiri son derece kolay.
lg-g5

2 – Google Pixel / XL – PUAN 7

Google markalı olsa da üretimi HTC tarafından gerçekleştirilen Pixel ve Pixel XL akıllı telefonlar iç kısımdaki modüler parçaların yoğunluğuyla tamiri kolaylaştırıyor ama analize göre açış sırasında ekranı kırmadan iç kısma ulaşmak pek kolay değil.

google-pixel-pixel-xl-black

3 – Apple iPhone 7 / Plus – PUAN 7

Bir sonraki sırayı alansa Apple’ın bu seneki bombaları iPhone 7 ve Plus oluyor. Batarya ve ekran değiştirme işlemleri son derece klasik ve cihazı açmak için sadece dört farklı tornavida kullanılması yeterli oluyor.

İlginizi Çekebilir:  iPhone ve iPad için en iyi korku oyunları / 2022

screenshot-1482669309

4 – Apple iPhone SE – PUAN 6

Daha önceki nesilden iPhone modellerini esas alan ve maliyeti düşüren Apple iPhone SE ise öncelikli olarak Touch ID dokunmatik alıcıyla ilgili sorunlar çıkarabiliyor. Cihazı açarken bu alıcıya ait kabloyu koparmak son derece kolay. Diğer yandan batarya ve ekran değişimi kolay.

iphonese-800x686

Samsung Note7 – PUAN 4

Patlama sorunlarıyla yılın bombası olup piyasadan çekilen ve Samsung’un milyarlarca dolar zarar etrmesine neden olup rakiplerinin ekmeğine yağ süren Note7 modeli teknik anlamda son derece iddialı olsa da iç kısımdaki tasarım hataları yüzünden tarihe kara leke olarak geçti. Tamir analizi açısından da yerden yere vuruldu. Bazı parçaları modüler olsa da açması zor ve batarya değiştirmek kolay değil. Zaten geri toplandığı için tamircilerin başını ağrıtmayacak ama beterin beteri var…

İlginizi Çekebilir:  iPhone SE (3. Nesil) mi, iPhone 12 mini mi?

screenshot-1482669891

Samsung Galaxy S7 / Edge – PUAN 3

Şık olması için tamamen camdan üretilen telefonun iç parçalarla birleşim yerleri kuvvetli yapıştırıcı olduğundan hem açarken parçalamak olası, hem de açtıktan sonra geri toplamak son derece zor, olsa da görünüm korunamıyor. Tamir edilmesi gerektiğinde büyük oranda kendinden pahalıya çıkabiliyor. İçte modüler parçalar olsa da kolaylık sağlamayıp sadece boyutu kompaklaştırıyorlar.

samsung-galaxy-s7-edge-out-about-26