Kategoriler
Konular

iOS 10’un Henüz Keşfetmediğiniz 10 Sırrı

Apple‘ın en yeni mobil işletim sistemi olan iOS 10 ile çok sayıda yenilik geliyor ama bunlar içinde son derece faydalı olan bazıları gizli biçimde kullanıma girmiş durumda. Az bilinen ve henüz çoğu kullanıcı tarafından keşfedilmemiş olan iOS 10‘a özgü yeniliklerden bazılarını sizler için listeledik. Apple’dan bu özelliklerle ilgili kapsamlı bir tanıtım kampanyası gelmediği için belki de ilk kez duyuyor olacaksınız ve ardından kullanmaya başlayacaksınız.

iOS 10’un Henüz Keşfetmediğiniz On Sırrı

10. Sesli mesajların metne dökülmesi

screenshot-1482924110

Google Voice servisinde olduğu gibi doğru biçimde sonuç veren yeniliklerden biri ve iOS 10 kullanıcıları artık gelen sesli mesajları metin olarak görüntüleyebiliyor. Biri size sesli mesaj bıraktığında iOS işletim sistemi birkaç dakika içinde bunu metne dönüştürmek için çalışmalara başlayacak ve bitirince sesli mesaj sembolüne tıklayarak metin halini görebileceksiniz.

9. Tüm Safari sekmelerini aynı anda kapatmak

tzfg347cq2qutoqku5sq

Safari ile gezinti yaparken çok sayıda sekme açmışsanız cihaz yavaşlayabilir ve işler karışabilir. Bunları kapamak istediğinizde artık teker teker uğraşmak yerine tek bir hamleyle sadece yeni sekme sayfasında Tamam butonuna basıp uzun süre tutarak açılan menüye girebilir ve tüm sekmeleri kapatabilirsiniz.

8. Kronometre ekranında eski ve yeni arabirim arası geçiş

j1rhj3ptgdewqh5x4eqh

Kronometre kullanarak zaman tutma alışkanlığınız varsa son altı yedi seneye damgasını vurup değişmemiş arabirimden sıkılmış olabilirsiniz. Size müjdeli bir haberimiz var; yeni arabirim eklendi. Saat uygulamasındaki kronometreyi açın ve ardından sola sürükleme yaparak yeni arabirime geçin.

7. Kulaklık takılıyken Siri arayanın kim olduğunu söylesin

pvxutcxfk6f7pajyxoft

Araç kullanıyor ya da kulaklık takarak yolda yürüyorsanız telefon çağrısı geldiğinde arayanı görmek için durup telefona bakmanız gerekir. Bununla birlikte yeni eklenen bir seçenekle (Ayarlar > Telefon > Arayanı duyur) Siri devreye girerek telefon çaldığında arayanın kim olduğunu size söyleyebilir. Ayrıca arzu ederseniz sadece kulaklık taktığınızda ya da Bluetooth ile araca bağlandığınızda söylemesini sağlayabilirsiniz.

6. Kamerayı büyüteç gibi kullanmak

dizkyykgxtqgxfuyuvib

iPhone kamerasını büyüteç olarak kullanmak istediğiniz oldu mu? Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Büyüteç yolunu izleyin ve aktif hale getirin. Home butonuna üç kez tıkladığınızda kamera otomatik olarak açılacak ve okuduğunuzu daha rahat görmenizi sağlayan büyütme ayar çubuğu gelecek.

5. 3D Touch ile tüm bildirimleri aynı anda silmek

vtwieox1ylrgeolw9mzl

Sürekli olarak bir ton bildirim alıyorsanız ve kilit ekranınızda yığılmalar oluşuyorsa artık bunları tek bir hamleyle silebilirsiniz. Bunun için iPhone 6s ve sonrasıyla devreye sokulmuş olan özel 3D Touch destekli donanıma gerek var. Sadece X sembolüne daha sert basın ve açılan “Tüm bildirimleri temizle” seçeneğine tıklayın.

4. Safari’de yan yana sekme açmak

pjmitcx7gnapuptd0zxd

Safari tarayıcı artık yan yana sekme açmaya destek veriyor yani aynı anda iki siteyi birlikte görebilirsiniz ama elbette sadece ekranı geniş iPad Air 2, iPad Pro ve iPad Mini 4 ile kullanılabiliyor. Ekran bölmeyi aktifleştirmek için üç ayrı yöntem var:

  • Safari açın, sağ üst köşedeki sekme butonuna basıp tutun, açılan menüden bölünmüş görünüm seçin.
  • Bir sekmeyi ekranın sağına ya da soluna sürükleyin.
  • Bir linke uzun basın ve ardından bölünmüş görünümde açılmasını isteyin.

3. 3D Touch ile belirli indirme işlemlerinde öncelik

i0ofuffxtqv4eqnwff4r

Birden çok güncellemeyi aynı anda indirmeye başlarsanız aslında bunlardan sadece birinin öncelikli olduğunu fark edebilirsiniz. Bunu en kısa sürede güncellemek ve kullanmaya başlamak için beklemenize ve işlemleri iptal etmenize gerek yok. Sadece sembolüne sert basın ve indirme önceliğini arttırma seçeneğini kullanarak indirme sırası listesinde üste çıkmasını sağlayın.

2. Mesajlaşma uygulamasında düşük kaliteli görseller gönderme

itkwhpit4yyoymksgzww

Mobil bağlantı kotanız düşükse ve bitmek üzereyse basit biçimde kullanımı azaltmak adına ya da cihazlarda depolanan dosya boyutunu düşürmek için Mesajlaşma uygulamasında sadece düşük kaliteli görselleri göndermeyi seçebilirsiniz.

1. Apple Maps aracı park ettiğiniz yeri otomatik olarak hatırlasın

qnnxksiq2bfedjz5kgkt

Bluetooth ya da Apple CarPlay yoluyla telefonunuzu aracınızla eşleştirmişseniz Apple Haritalar uygulaması aracınızı park ettiğiniz yeri hatırlayabilir. Araçtan ayrıldığınızda Apple Haritalar bildirim göndererek araç yerini işaretlediğini belirtir. GPS sinyalini alamıyorsanız işe yaramaz yani kapalı garajlarda yerini bulamazsınız. Aktifleştirmek için Ayarlar uygulamasındaki Haritalar menüsüne girmeniz yeterli.