Kategoriler
Konular

Android 7 Nougat’daki En Beğenilen 11 Yenilik

Yaz aylarında Google tarafından ilk olarak son nesil Nexus kullanıcılarına sunulmuş olan Android 7 Nougat işletim sistemi genel anlamda Android 6 Marshmallow ile benzerlikler gösterse de epey yenilik içeriyor. Özellikle çoklu pencere sayesinde birden çok uygulamanın aynı anda ekranda tutulabilmesi beğeni kazanıyor. Diğer yandan çok daha fazla ilgi çekici yenilik var.

Android 7 Nougat’daki En Beğenilen Yenilikler

Önceleri sadece deneme amaçlı olarak yazılım geliştiricilere sunulmuş olan Android 7 işletim sistemi artık kullanımda ve son nesil akıllı telefonlar, özellikle de amiral gemileri başta olmak üzere çeşitli cihazlarla karşımıza çıkıyor. Yeniliklere sırasıyla bakalım:

Hareket halindeyken bile çalışan Doze koruma modu

1

Android Marshmallow ile tanıtılmış olan batarya koruma amaçlı güç tüketimini düşürme sistemine doze adı veriliyor. Telefonunuzu masa üstüne bıraktığınızda hareketsiz kaldığını anlayıp belirli servislerin tüketimi düşürülüyor. Artık Android 7 Nougat ile hareket halinde olup telefon özelliklerini kullanmadığınız anlarda bile doze modu işleyip güç tüketimini daha da düşürebiliyor. Telefonunuza dokunup kullanmaya başlayana kadar ciddi anlamda güç tüketimi azalıyor ve batarya olmadık yere tükenmiyor.

Veri kullanımını sınırlandıran kota sistemi

2

Hepimiz kotalardan nefret ediyoruz ama maalesef hayatın bir gerçeği. Mobil veri kullanımı habersiz biçimde belirli değeri aşmasın istiyorsanız Android sistemi sizin için durumu takip edip sınırlayabilir ve veri kullanımını azaltacak önlemleri arka planda alabilir. Artık ek bir program kurmanıza gerek yok. Veri sınırlama modunu seçince arka planda çalışan uygulamalar siz onları beyaz listeye ekleyene kadar 4G bağlantısı kullanmıyor. Bu modu istediğiniz an kapatabilirsiniz.

Son kullanılan uygulamalar arasında hızlı gidip gelme

Genelde kare biçimli sağ menü tuşu artık uygulamalar arası geçiş için kullanılıyor ve tıklayınca arkada açık olan uygulamaları pencereler şeklinde gösteriyor. Eskiden uygulama kartları arasında dolaşmak ve seçmek şarttı. Yeni çözümle birlikte bu tuşa basıp uygulama listesini görür görmez tekrar hızlı biçimde basarsanız en son kullanılan uygulama geri geliyor. Özellikle uygulamalar arası kopyala-yapıştır türünden işlemler için ideal. Ancak başka uygulama seçmek için bir kez tıklayıp parmağınızla kartlar arasında gezmeniz ve diğerlerini seçmeniz de mümkün.

Bildirimlere uzun basarak kolayca sessize alabilmek

3

Android ile gelen çok sayıda seçenekle uygulamaların davranış şekli özelleştirilebiliyor. Bildirimler sayesinde hızlı biçimde sonuç almak mümkün. Bazen bunlar fazla gelebilir ve can sıkabilir. Yeni sürümle birlikte artık görmek istemediğiniz bildirimler geliyorsa bunlar üzerine uzun süre basarak yeni seçenekler görebilirsiniz. Bunlar arasında bildirim sessizleştirme, engelleme ya da engelini kaldırma var. Alttaki seçenekle daha detaylı ayarlar menüsüne hızla erişilebiliyor.

Uygulama bildirimlerine öncelik sıralaması verebilmek

4

Bu özellik, Android Sistem Arabirimi özelleştirme aracı içinde gizli ve görmek için aktifleştirmeniz gerekiyor. Android sistemi bildirimlerinize aciliyet durumuna göre 0 (asla gösterme) ile 5 (daima göster) arası öncelik dereceleri veriyor. Normalde bunu değiştirmenize gerek yok ama ince ayar yapmayı seviyorsanız Sistem Arabirimi özelleştirme aracından aktifleştirdikten sonra her bir uygulamanın bildirimleri için aciliyet derecesini kendiniz seçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  iPhone sarı ekran sorunu çözümü

Daha güçlü bütünleşik dosya gezgini

4

Android Marshmallow ile birlikte dahili dosya gezgini daha güçlü hale getirildi. Önceleri sadece indirilenler klasörünü gösteren bu uygulama artık dahili depolamayı gösterme, kopyala-yapıştır gibi işlemler de yapabilir hale geldi. Dosya gezgini gibi işleyen uygulamayla dosya taşıma, yeniden adlandırma, yeni klasör oluşturma gibi tüm klasik işlemler uygulanabiliyor. Ayrıca birden çok gezgin açıp klasörler arasında işlem de yürütebilirsiniz.

Belirli arayan numaraları engelleyebilme

4

Otomatik aramalar, reklamcılar ve çöp içerik sağlayıcılar sık sık telefonunuzu mu çaldırıyor? Android Nougat ile sisteme dahil edilen arama engelleme özelliği sayesinde telefonun tümünde geçerli sınırlamalar yapabilirsiniz. Bir numarayı engellediğinizde hem sizi arayamaz, hem de SMS gönderemez olacak. Cihaza sıfırlama yapsanız bile ayarlar korunuyor ve engellenen numaralar Google hesabınızda saklanıyor. Ayrıca uygulamalar bu listeye erişip önceden haberdar olabiliyor. Bu özellikle isterseniz engelli numaradan gelen sesli mesajları da otomatik olarak silebilirsiniz.

Rahatsız Etme modunu zamanlayıp programlayabilmek

7

Android ile gelen Rahatsız Etme modu sayesinde istenen saatlerde aramalar ve bildirimler kesilebiliyor. Android Nougat ise sabah alarmınızla birlikte bu modu kapatabiliyor. Böylece rahatsız etme modu normalde 7’de bitiyorsa ve o güne mahsus alarmı 6 kurmuşsanız aynı saatte rahatsız etme modu kapanıyor, normal kurallarınız değişmiyor.

Hızlı Ayarlar menüsünü kolayca düzenleyebilmek

8

Hızlı ayarlar menüsünde Wi-Fi aç kapa gibi sık kullanılan ayarlar var ve yeni sürümde bu satır tek sırayken aşağı çekince genişleme oluyor. Ayrıca bu alandaki seçenekler düzenlenebiliyor. Basit biçimde düzenleme moduna girin, kısayollar ekleyip, kaldırın ya da yerlerini değiştirin.

DPI değişimiyle görsellerin boyutunu ayarlayabilmek

9

Android’in daha önceki sürümlerinde ekran çözünürlüğü ve genişliğine bağlı ppi netlik derecesine göre DPI değeri belirleniyordu. Artık sadece font boyutunu ayarlamakla kalmıyor aynı zamanda uygulama kurmadan işletim sistemi DPI değerini değiştirerek tüm görsellerin ve sembollerin boyutunu düzenleyebiliyorsunuz.

Kilit ekranına acil durum bilgisi ekleyebilmek

10

Android Nougat ile birlikte artık kilit ekranına ek bir acil durum bilgisi girilebiliyor. Kullanıcı profillerine girip kendinize özel acil durum bilgileri (kontak kişi, adres, kan grubu, kullanılan ilaçlar, alerjiler gibi) girerseniz size bir durum olduğunda telefonunuza bakan acil durum ekipleri ekran kilidi olsa bile bu girdiğiniz bilgileri görebiliyor, acil durum kontağınızı arayabiliyor. Hayat kurtarıcı bir özellik olabilir.