Kategoriler
Konular

Android Aleminin Batarya Kapasitesi ve Kullanım Süresi Kralları

Android dünyasında akıllı telefon çeşitleri epey fazla ve her kullanıcıya hitap eden bir cihaz var. Bazıları içinse en önemli olan gün içinde şarj sorunu yaşamadan yoğun biçimde kullanıma cevap veren cihazlar. Telefonlar inceldiği için bataryaların kapasitesi düşüş gösteriyordu ama son yıllarda ekranlar genişleyince batarya kapasiteleri tekrar artmaya başladı. Cihazlarda en büyük güç tüketimlerine geniş parlak ekranlar neden oluyor.

Android Aleminin Batarya Kapasitesi ve Kullanım Süresi Kralları

2016 yılında sunulmuş olan akıllı telefonlar arasında batarya kapasitesi 2900 mAh ve üstü olan on cihaz aklımıza geliyor. Google, HTC, Huawei, LG, Motorola, OnePlus, Samsung, Sony, Xiaomi ve ZTE üretimi bu cihazları sıralayalım:

screenshot-1483444506

Elbette bunlar bataryaların ifade edilen teorik kapasiteleri yani ideal durumlarda geçerli. Yeni bataryalar bir süre deşarj/şarj edildikten sonra ideal kapasitelerini sunabilir hale geliyorlar. Yüksek batarya kapasitesi bir diğer sorunu daha belirgin hale getiriyor; şarj süreleri çünkü ne de olsa daha yüksek kapasite bataryanın şarj edilmesi daha uzun zaman alıyor.

Şarj Teknolojileri ve Süreleri

Şarj süreleri söz konusu olduğunda QuickCharge gibi 5V USB ile yetinmeyen ve 9V ya da 12V değerine çıkan çözümler ön plana çıkıyor. Turbo şarj destekli cihazlar artık daha fazla tercih ediliyor çünkü şarj süresini ciddi biçimde kısalttığı açık.

screenshot-1483447059

Şarj anlamında 2016’nın kralı Dash Charge teknolojisini içeren OnePlus 3T oldu. 3400 mAh kapasiteli bataryası sadece 87 dakikada yani 1.5 saatten kısa sürede tam doluyor. Ardından az farkla 89 dakikayla ZTE Axon 7 ve Huawei Mate 9 geliyor. Diğer yandan Mate 9 bataryası 4000 mAh olduğundan şarj devresi daha iyi bir iş çıkarıyor. LG V20’nin 3200 mAh bataryasıysa az farkla 90 dakikada doluyor.

En ağır kalanlarsa bataryası sadece 2900 mAh olmasına rağmen en uzun zamanı alan ve 143 dakikayla 2.5 saate yaklaşan Sony Xperia XZ. Bunun ana nedeni kutudan QuickCharge yerine 1.5A şarj adaptörü çıkması.

Wi-Fi Gezinti Kullanım Süresi

Bataryaları tam doldurduktan sonra kullanım testleri başladı. Genelde internet gezintisini Wi-Fi ile yapıyoruz. Bu durumda sonuç nasıl olurdu? Adil olması için ekranların tümü 200 kandela parlaklığa getirildi ve uçak modu açılıp Wi-Fi aktifleştirildi. Automatik güncellemeler ve batarya koruma teknolojileri kapatıldı. Bu gezinti işleminde güç tüketimi aşırı olmadığından iyi rakamlar belirdi.

screenshot-1483447458

Kazanan 14 saat ve 4 dakikayla Huawei Mate 9 oldu. Ardından 11 saati aşarak ZTE Axon 7 geldi. Şaşırtıcı biçimde iddialı 3600 mAh bataryaya sahip Samsung Galaxy S7 Edge ise sondan ikinci olarak 8 saatte kaldı. En büyük yenilgiyi 7.5 saatle HTC 10 aldı.

Oyun Oynama Süresi

İkinci benchmark resmen cihazları sonuna kadar zorluyor. Grafik devresi, işlemci ve ekran sınırlarda geziyor. 200 kandela ekran parlaklığında Epic Citadel 3D oyun simülasyonu sürekli çalıştırıldı. Cihazlardaki en yüksek çözünürlük seçildi. Bu durumda bazıları Full HD, bazıları QHD çalışmış oluyor yani durum eşit değil.

screenshot-1483447593

Wi-Fi gezintide sonuncu olan HTC 10, bu kez oyun testinde birinci oldu. 8.5 saat oyun süresiyle şok etmeyi başardı. Oyuncuların dikkatine! Ardından gelense ZTE Axon 7 oldu ve 8 saati aştı. Samsung Galaxy S7 ise sadece 3 saat 46 dakika oyun oynatarak sonuncu olmaktan kurtulamadı. Şok yaşadığınıza eminiz!

HD Video İzleme Süresi

Geleneksel olduğu üzere Wi-Fi gezinti, oyun sonrasında HD video izleme hesaplanıyor ve final skoru bulunuyor. Son testimizde cihaz içinde depolanan Full HD video 24 fps hızında sürekli tekrarlandı ve Wi-Fi kapatıldı.

screenshot-1483447896

Huawei Mate 9 bir kez daha 14 saati aşarak birinci geldi. Ardından 12 saatle OnePlus 3T ve Xiaomi Mi 5 izledi. Nedense en kötü sonucu sadece 7 saatle Google Pixel XL elde etti.

Sonuç Değerlendirmesi

Her bir batarya testinde aynı kazananı görmek söz konusu değil ama belirli cihazlar diğerlerine kıyasla daha iyi iş çıkarıyorlar. Daha büyük batarya kapasitesinden çok bunun ne kadar dayandığı ve ne hızlı şarj olabildiğine dikkat edilmeli. Elbette bataryanın zaman içinde kullanımla birlikte ne derece eskime ve gerileme göstereceğini kısa vadede test etme imkanımız yok. Sonuç olarak test sonuçlarına göre 2016’nın batarya alanında kralı Huawei Mate 9 oluyor! 4000 mAh kapasiteli bataryanın lider gelmesi şok değil ama daha da iyisi çok hızlı şarj olabiliyor. Sonuç sıralaması:

  1. Huawei Mate 9
  2. ZTE Axon 7
  3. OnePlus 3T
  4. Xiaomi Mi 5
  5. Lenovo Moto Z
  6. HTC 10
  7. Google Pixel XL
  8. LG V20
  9. Sony Xperia XZ
  10. Samsung Galaxy S7 Edge

Not: Bizim testler sırasında uyguladığımız parlaklık, Wi-Fi, güç koruma modu gibi ayarlar tarafsız sonuç elde etmek içindi ve sizlerin genel kullanımda yapacağı diğer ayarlardan ötürü bu sıralama değişebilir. Sadece oyunlar önemli diyenler HTC 10’u seçip bataryasından memnun olabilir vb.