Kategoriler
Rehberler

Android 7.0: Uygulamaları Split Screen Modunda Çalıştırmak

Android 7.0 işletim sisteminde Uygulamaları Split Screen Modunda Çalıştırmak için kısayol oluşturma işlemini ele alıyoruz. Android 7.0 Nougat güncellemesi beraberinde çok önemli yenilikler barındırıyor diyemeyiz fakat ekranda aynı anda iki uygulamayı çalıştırma imkanı sağlayan Split Screen modu kesinlikle kayda değer bir kazanım. Özellikle Android işletim sistemli güncel akıllı telefonların ekran genişliklikleri ve yüksek çözünürlük değerleri düşünüldüğünde bu cihazların verimli kullanımı ve üretkenliğin üst seviyeye taşınması adına olumlu bir gelişme olduğu inkar edilemez. Bu küçük rehberimizde Android 7.0 Nougat‘ta Uygulamaları Split Screen Modunda Çalıştırmak için faydalanabileceğiniz ücretsiz bir uygulamayı tanıtacağız. Uygulamanın temelde iki işlevi mevcut: Split Screen özelliğinin kullanımını oldukça kolay hale getiriyor ve uygulamaları Split Screen modunda çalıştırabilmek için uyumlu kısayollar oluşturabiliyor. Aracın çalışabilmek için root erişimine ihtiyaç duymadığını belirtelim.

Android 7.0: Uygulamaları Split Screen Modunda Çalıştırmak

Uygulamanın adı Screens. İlk kısayolunuzu oluşturmak için uygulamayı yükleyin ve açın. Kısayol için bir isim girin ve artı düğmelerine dokunarak kısayolun başlatacağı iki uygulamayı seçin. Cihazınızda yüklü olanlardan herhangi birini seçebilirsiniz. Screens bir uygulamanın bölünmüş ekran modunu destekleyip desteklemediğini kontrol etmiyor. Her koşulda eklemeye olanak tanıyacaktır.

android-7-0-uygulamalari-split-screen-modunda-calistirmak-1

Uygulamaları seçtikten ve kısayolunuzu adlandırdıktan sonra Create Shortcut‘a dokunun. Kısayol için girdiğiniz adla ana ekranınıza bir uygulama kısayolu eklenecektir. Kısayola ilk kez dokunduğunuzda araç çalışabilmesi için gerekli ek erişilebilirlik izinlerini isteyecektir. Onay verin ve ardından kısayola tekrar dokunun.

Screens ekranınız için bir kısayolla ilişkilendirilen iki uygulamayı kalıcı olarak tutmuyor. Bir kısayola dokunduğunuzda iki uygulama yan yana açılıyor, ancak farklı bir uygulama açtığınızda bölünmüş ekran görünümünde bunlardan biri değiştiriliyor.

android-7-0-uygulamalari-split-screen-modunda-calistirmak-2

Uygulamaları bir Screens kısayolu aracılığıyla başlattığınızda etkili bir şekilde bölünmüş ekran moduna giriyorsunuz. Siz moddan çıkmadığınız sürece uygulamalar bu modda başlatılmaya devam ediyor. Uygulamadan çıkmak uygulamaları bölünmüş ekran modundan çıkmaya zorlamıyor.

[appbox googleplay id=uk.co.keepawayfromfire.screens]