Kategoriler
Rehberler

iOS: iPhone ve iPad’de İzinsiz Satın Alma Engellemek

Apple iPhone ve iPad sahipleri cihazlarını başkalarına kullandırırken tereddüt içine düşebilir çünkü hem verileriniz kurcalanabilir, hem de uygulama marketindeki ödemeli uygulama, oyun, e-kitap, film, dizi gibi içerikler siz fark etmeden alınıp hesaba işlenebilir. Çocukların anne ve babalarına ait cihazlarla binlerce TL’lik oyun içi paketler aldığını duyuyoruz. Kimi zaman ise arkadaşlar şaka olarak bunu yapabiliyor. Ekran kilidi olsa da anlık bir hatanız pahalıya patlayabilir.

iOS: iPhone ve iPad’de İzinsiz Satın Alma Engellemek

refund-restrict-3-720x480-c

İzinsiz satın almaları engellemek için şu adımları izleyin:

  1. Ayarlar uygulamasını açıp Genel kısmındaki Sınırlamalar alt başlığına girin.
  2. Sınırlamaları Etkinleştir kısmındaki butonu sağa çekin.
  3. Bu aşamada iOS’a sınırlamalara yönelik bir parola girmeniz istenecek. Aile bireyleri ya da arkadaşlarınız cihazınıza ait kilit parolasını biliyorsa yeni bir sınırlama parolası seçmeniz doğru olacak. Bu yeni parolayı sadece siz bilecek ve başkalarıyla paylaşmayacaksınız.
  4. Uygulama kurma seçeneğini kapatın. Ana ekrandaki Uygulama Mağazası linki ortadan kaybolacak. İsterseniz Uygulama Kaldırma ya da Uygulama İçi Satın alma gibi seçenekleri de devre dışı bırakabilirsiniz. Sınırlamalar kısmında seçtiğiniz tüm kalemlerden sonra Sınırlama Parolasının girilmesi istenecek.

Kazayla yapılan satın almalarda iade almak zor olmasa da bu tür sınırlamaları devreye alarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz ve beklemek zorunda kalmazsınız. Yoksa normalde yapılan iade başvurularından sonra en az 2-3 gün beklemeniz gerekebiliyor. Ayrıca Apple doğrulama için sizinle bağlantıya geçebilir.