Kategoriler
Rehberler

Android: Ana Ekran Butonuna Yeni Fonksiyonlar Eklemek

Android‘de ana ekran butonuna yeni fonksiyonlar eklemek için izlemeniz gereken aşamalara değiniyoruz. Android gerçekten harika bir işletim sistemi. Açık kaynak kodlu olması ve doğasında özgürlüğün bulunması sayesinde akıllı telefonlarımızda ileri seviyede özelleştirmeler yapabiliyoruz. Android telefonlarda üç adet ana ekran butonu bulunmakta, ortadaki Home / Ana Ekran butonu olarak adlandırılıyor. Ana ekran tuşu normalde ana ekrana dönüş ve basılı tutulduğunda Now on Tap’e erişim sağlamakta. Fakat hemen hiçbir kullanıcı bu basılı tutulduğunda açılan Now on Tap işlevini kullanmıyor. Siz de Now on Tap özelliğinden yararlanmıyorsanız ana ekran tuşuna basılı tutulduğunda gerçekleştirilecek işlev için bir atama gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz Android‘de ana ekran butonuna yeni fonksiyonlar eklemek için kullanacağımız üçüncü parti uygulamamızı daha yakından tanıyalım.

Android: Ana Ekran Butonuna Yeni Fonksiyonlar Eklemek

android-ana-ekran-butonuna-yeni-fonksiyonlar-eklemek-1

Uygulamamızın adı HomeBot. HomeBot, akıllı telefonunuzdaki ana ekran butonunun işlevini geliştirmenizi sağlıyor. Bu uygulamayı kullanarak Android’li akıllı telefonlarda ana ekran butonunuzun uzun dokunma işlevini özelleştirebilirsiniz. Cihazınızda bu uygulamayı kullanmak için root erişimine ihtiyaç yok. Android Marshmallow (6.0 ve üstü) ile Android Nougat (7.0 ve üstü) işletim sistemli akıllı telefonlar destekleniyor.

HomeBot ile önceden tanımlı 5 işlevden herhangi birini ana ekran butonuna atayabilirsiniz: Bir uygulamayı başlatma, bir web sayfası açma, el fenerini çalıştırma, son uygulamalara erişim ve parlaklığı değiştirme. Ana ekran butonuna uzun süre dokunarak başlatmak için yalnızca bir etkinlik seçmekle kalmayıp belirli bir etkinliği başlatabiliyorsunuz. Örneğin kamerayı uzun dokununca açmayı seçerseniz bir adım ileri gidip doğrudan video modunda açılmasını sağlayabiliyorsunuz. Ana faaliyeti seçtikten sonra seçim yapabileceğiniz bir dizi alt faaliyet karşınıza geliyor.

[appbox googleplay id=com.abast.homebot]