Kategoriler
Apps & Oyunlar

Android: Helium İle Yedekleme ve Geri Yükleme

Google’ın Android işletim sisteminde hesap yedekleme özelliği olsa da kullanıcı verileri yedeklenmiyor, sadece uygulama listesi ve belirli metin esaslı içerik Google hesabında tutuluyor. Fotoğraflar, SMS’ler, videolar gibi içerikler yedeğe alınmıyor. Bu yüzden Helium gibi üçüncü parti bir uygulama kurmak imdada yetişiyor.

Kapak resmi

Helium İle Yedekleme ve Geri Yükleme

Uygulama marketten ücretsiz olarak indirilebiliyor. Arkasında CWM ekibi olduğundan sağlam bir uygulama ve ilgi görüyor. Premium sürümü ek olarak reklamları kesiyor, Android – Android arası yedekleme yapabiliyor, zamanlama esaslı yedek başlatabiliyor, yedekleri Dropbox, Google Drive ve Box bulut ağ depolarına gönderebiliyor.

screenshot-1483878173

Cihazınız root edilmişse kurulumdan sonra işleme hazır. Root edilmemişse Geliştirici Seçenekleri içinden USB Debug açılmalı. Ardından masaüstü için Helium istemcisi kurulmalı. Kurulumdan sonra telefonu USB’den bağlayıp onay vermeniz gerekecek. Artık telefonda varsa microSD kartına yedek alabilirsiniz. Yapmanız gereken yedeklenecek uygulamaları seçmek. SD kartınız çok büyük değilse sadece uygulama verilerini yedekleyin, kurulum paketlerini bırakın. Cihaza alınan yedeği PC’nize kopyalamanızı öneriyoruz.

Geri Yükleme

c335508f154192be3b2c6538e9ef13e9-650-80

Eski yedekleri geri yüklemek için sağa sürükleyin ve yedeğin saklandığı depolama yerini seçin. Seçebileceğiniz uygulamalar listesi gelecek. İsterseniz alttan tümünü seçip hazır olduğunuzda geri yükleme işlemini başlatabilirsiniz. Eski bir yedeğe ait içerikteki belirli uygulamayı silmek istiyorsanız uygulama listesindeki adına tıklayıp bekleyin ve listede çıkan yedeği sil satırına tıklayın. Ardından onay vermeniz istenecek.