Kategoriler
Rehberler

iOS 10: Kontrol Merkezi Kullanımı

iOS 10 ile gelen kontrol merkezi hayatınızı kolaylaştırıyor. Sık kullanılan ayarları aramak, müzik çalan uygulamayı kolayca açıp ayarları değiştirmek ya da arama yapmak basitleşiyor. Kontrol merkezini açmak için ekranın altından elinizi yukarı çekin. Bu sayede ekrana yeni bir kart girecek.

iOS 10: Kontrol Merkezi Kullanımı

Bazı uygulamalar açıkken bu hareketi yapmanız kontrol merkezini çağırmayabilir ve bu durumda altta beliren ufak çekmece koluna tıklamanız gerekir. Böylece oyunlar gibi uygulamalarda kazayla kontrol merkezini açmanız engellenir.

mn7dlnwbbavwqvasnub8p3-650-80

Kontrol merkezinde soldan sağa ve üstten alta butonlar var. Bunlarla uçuş modu açılıp Wi-Fi ve Bluetooth kapatılabilir, başlı başına Wi-Fi ve Bluetooth kontrol edilebilir, rahatsız etme modu başlatılıp sonlandırılabilir, ekran hizalama kilidi açılıp kapatılabilir.

İlginizi Çekebilir:  iPhone'da kişiyi kaydetmeden WhatsApp mesajı göndermek

gy6wyrkvwgrgkpjhyjfhj3-650-80

Daha altta ekran parlaklığı ayarlama kolu ve Apple TV‘ye görüntü aktarma gibi seçenekler de var. Diğer kısayollar fener, hesap makinesi, saat alarm ve kamera uygulamalarına erişim. 3D Touch destekli yeni nesil cihazlarda ek seçenekler için daha sıkı basmak yeterli oluyor. Örneğin fener ışık şiddeti değiştirilebiliyor ve kamera modu seçilebiliyor.

Diğer seçenekler arasında cihazlarınız arası bilgi alışverişi ve oynamakta olan içeriği kontrol etmek de var. Müzik çalarken sesin hangi cihazdan geleceğini seçip iPhone yerine oturma odasına verebilirsiniz. Video izlerken görüntü ve sesi farklı kaynaklara göndermek de mümkün. Ev sineması sistemleri için uygun olabilir.

İlginizi Çekebilir:  Çevrimdışı olan kayıp AirPods nasıl bulunur?

dxmwklrkppyg4fmuhxsbh3-650-80

HomeKit uyumlu aksesuarlarınız varsa farklı odalardaki sıcaklıkları görebilir ve aydınlatma gibi sistemleri uzaktan açıp kapatabilirsiniz. Evinizin efendisi olmaya hazır mısınız?