Kategoriler
Rehberler

iOS 10: Batarya Tüketimini Düşürme Taktikleri

Geçen sene Apple kullanıcılarının dağıtımına sunulmuş olan iOS 10 işletim sistemi güncellemesi çok sayıda yenilik getiriyor ama aynı zamanda bazı cihaz sahiplerinin batarya ömrüyle ilgili şikayetler yaşamasına neden olabiliyor. Her ne kadar iOS 10 üzerine ara güncellemeler gelmiş olsa da bu batarya odaklı sorunlar kimi kullanıcıların yakasını bırakmış değil ve sıkıntı devam ediyor.

iOS 10: Batarya Tüketimini Düşürme Taktikleri

Daha sonraki güncellemelerle kademeli olarak kullanıcılar tarafından rapor edilen batarya sorunları aşılıyor olacak ama o zamana değin bazı ayarları değiştirerek çare bulmayı deneyebilirsiniz. iPhone ve iPad kullanıcılarını yakından ilgilendiren iOS 10 odaklı batarya tüketimini düşürme taktiklerini öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

2b348ba2d3a0a49774f6945ac567056d-650-80

  • Ayarlar uygulamasında Genel kısmına girip Arka plan uygulama tazelemesini kapatın. Eğer uygulama listesi geliyorsa ve bunların büyük kısmının arka planda çalışması gerekmiyorsa ciddi batarya kazanımı elde edilebilir.
  • Ayarlar uygulamasında Gizlilik kısmında Hareket ve Fitness alanındaki takip özelliğini kapatın. Apple Watch kullanıyorsanız telefondan takibe gerek yok. Ayrıca Microsoft Health, TripAdvisor ve Waze uygulamaları sizi takip edip boşa batarya harcamakta. Kapatabilirsiniz.
  • Wi-Fi bağlantısını doğru zamanda açıp kapatın. Wi-Fi olan yerde açıp boşuna 4G kullanmayın. Kontrol Merkezi sayesinde Wi-Fi olmayan ortamda bunu kapatın ki boşa arama yapıp batarya yemesin.
  • Parlaklık ayar çubuğunu düzenlemekten çekinmeyin. En büyük batarya düşmanı ekran parlaklığıdır. İki dakikada bir saate bakmak için ekranı aydınlatmayın.
  • iOS 10 güncellemesinden sonra uygulamaların hangilerinin ne kadar batarya tükettiğini kontrol edin. Ayarlar uygulamasında Batarya alanına girip en büyük düşmanları tespit edin ve gereksizleri kaldırın.
  • iPhone 6S kullanıyorsanız batarya sorunlu olabilir. Apple bu durumda ücretsiz değişim yapıyor.