Kategoriler
Rehberler

iOS 10: Şebeke ve Mobil Veri Kesinti Problemi

Telefonunuzu iOS 10 işletim sistemine terfi ettikten sonra şebeke kopması ya da mobil veri alışverişi sırasında takılma, donma, ağırlaşma türünden sorunlar yaşamaya başladıysanız yalnız değilsiniz. Bazı kullanıcılar iPhone şebeke sinyalinde düşüş ve kayıp, ağa bağlanamama ve önceden sinyal gücü iyi olan mekanlarda performans kaybı şikayetleri iletiyor. Eğer telefonu yeniden başlatırsanız şebekeye bağlanamama sorunu ortadan kaybolabilir ama bu geçici bir çözüm ve sıkıntılı. Her kesinti sonrasında yeniden başlatmanız beklenemez.

iOS 10: Şebeke ve Mobil Veri Kesintisi Oluyorsa

Aynı zamanda cihazı başlatmaya gerek kalmadan uçuş modunu aktifleştirip tekrar kapatabilirsiniz. Bazı GSM operatörleri bu gibi durumlarda iOS 10 işletim sisteminin tekrar kurulmasını öneriyorlar ama bunun için telefonu iTunes içeren bir PC ya da Mac sisteme bağlamak zorunda kalacaksınız.

İlginizi Çekebilir:  iPhone 13s / iPhone 14 modelleri, fiyatı, teknik özellikleri

d63826e52194121aa11a15868d14c980-650-80

Telefon operatörleri bu durumu doğruluyorlar ve çözüm arıyorlar. iPhone için iOS’u geliştiren Apple ile operatörler arasında bilgi alışverişi sürüyor ve iOS 10 ara güncellemelerinden sonra bu durumun ortadan kalkacağı sözü veriliyor.

Eğer bu kadar uzun süre beklemeye tahammülüm yok diyorsanız aşağıdaki çözümleri deneyebilirsiniz. Akla gelen ilk çözüm iOS’un eski bir sürümüne geri dönmek ve ardından iTunes kullanarak tekrar iOS 10 terfisi yapmak.

iOS 10 güncellemesinden sonra mobil veriyle ilgili şikayetler de geliyor. Bundaki odak noktasıysa artan mobil veri kullanımı ve kısa sürede tükenen kotalar. iOS 10 güncellemesinden sonra mobil veri sınırınıza daha hızlı yaklaştığınızı fark ettiyseniz altındaki sebep Wi-Fi Asistan özelliği olabilir.

İlginizi Çekebilir:  iPhone'da Yakınlık Sensörü'nün çalışmaması ve çözümü

Wi-Fi Asistan

iOS 9 ile tanıtılmış olan Wi-Fi asistan özelliğiyle Wi-Fi sinyali zayıflayınca Wi-Fi olan yerde bile mobil veri otomatik olarak devreye giriyor! Evet hız ve bağlantı kesilmiyor ama mobil veri kotanız eriyor. Sınırınız düşükse bu durumda Wi-Fi asistanı kapatmalısınız. Ayarlar uygulamasında Mobil kısmına girip alttaki Wi-Fi Asistan özelliğini kapatın deriz.