Kategoriler
Rehberler

iOS: Klavye Kısayollarıyla Daha Hızlı Girdi

iOS klavyesiyle gelen metin değiştirme fonksiyonunu kullanarak mesaj girerken ve e-posta yazarken ciddi anlamda zamandan tasarruf edebilirsiniz. Sık biçimde kullandığınız uzun cümleler, tanımlamalar ve başlıklar varsa kısayol atayarak klavyenin sizin adınıza otomatik tamamlama yapmasını isteyebilirsiniz. Örneğin Facebook yerine FB yazarak tamamlamasını sağlayabilirsiniz.

iOS: Klavye Kısayollarıyla Daha Hızlı Girdi

p1070792-1200x0

  1. Ayarlar uygulamasında Genel kısmında Klavyeye girin ve Metin değiştirme bulun.
  2. Sağ üst köşedeki artı işaretine tıklayın.
  3. iPhone’un otomatik olarak yerleştireceği tanımı girin ve kısayol olarak kullanacağınız kısaltmayı ekleyin.
  4. Sağ üst köşedeki kaydet tuşuna basın.

Kısayol silme ve değiştirme

p1070795-720x720

  1. Ayarlar uygulamasında Genel kısmında Klavye içinden Metin değiştirmeye girin.
  2. Sol üst köşedeki düzenleme butonuna tıklayın ve ardından kırmızı eksi işaretine basıp silin.
  3. Kısayolu değiştirmek için sadece kısayol ve tanımına tıklayın, değişiklikleri gerçekleştirin ve tekrar tıklayın ve sağ üst köşeden kaydedin.

Artık kullanmaya başlayabilirsiniz. Kısayolu girdiğinizde eklediğiniz gerçek metin beliriyor olacak. Örneğin 1/2* yazınca ½ sembolünü çağırabilirsiniz. Bu şekilde adres bilgilerini kolay biçimde girip e-postalarda uzun uzun yazmaktan kurtulabilirsiniz. Ayrıca sosyal ağlarda yazarken (◎o◎) türünden sembolleri kısaca ve hızlıca girebilirsiniz. Sembolleri kısayolla eklemek için yapıştırarak kayda girebilirsiniz.

Daha da iyisi iCloud bulut depolama sistemi sayesinde eklemiş olduğunuz bu klavye kısayolları iPad, iPhone cihazlarınız ve Mac bilgisayarlarınız arasında eşleştiriliyor olacak ve tekrar tekrar tanımlama yapıp eklemeniz gerekmeyecek.