Kategoriler
Rehberler

Android Telefonu Virüslerden Korumak

Android telefonu virüslerden korumak için yapmanız gerekenleri ele alacağız. Android akıllı telefon ve tabletlerde en çok kullanılan işletim sistemi konumunda. 2013 yılından beri Android mobil pazarda lider, o yıla dek liderlik Apple’ın iOS işletim sistemindeydi. Eylül 2015’te toplamda 1.4 milyar adet Android işletim sistemli akıllı telefonun satıldığı bilgisi mevcuttu, bu dönemin üzerinden geçen sürede bu sayının hangi seviyeye ulaştığını tahmin etmek güç.

Android işletim sistemiyle birlikte virüsler ve kötücül niyetli yazılımların genel adı olan Malware sayısında ciddi bir artış söz konusu. Bu kötücül niyetli yazılımlar akıllı telefonunuzun kontrolünü sizden alabilir. Bu zararlı araçlar sıklıkla Google Play uygulama mağazasından yüklenen uygulamalar aracılığıyla cihazlara bulaşıyor. Google bir süredir aylık ya da iki aylık periyotlarla güvenlik güncellemeleri hazırlamaya başladı. Kaynağı belirsiz ve kırılmış uygulamaları yüklemek de yine Android’e virüs bulaşmasına neden oluyor.

Akıllı telefonunuza virüs bulaştığında cihazınızda olağan dışı bir yavaşlama söz konusu olabilir. Malware’ler kişisel bilgilerinizi çalmak için sıklıkla kullanılıyor. Hesap detaylarınız, kart numaralarınız, parolalarınız bu araçlarla kayıt altına alınıp malware sahibine iletilebilir. İnternet / data trafiğinizde beklenmedik bir artış varsa malware’lerden şüphelenmelisiniz. Bu zararlılar arka planda sürekli çalıştığı için akıllı telefonunuzun pil ömrü üzerinde de olumsuz etki yapacaktır. Şimdi dilerseniz Android telefonu virüslerden korumak için yapmanız gerekenlere bakalım.

Android Telefonu Virüslerden Korumak

Uygulamaları Resmi Mağazalardan Yükleyin

android-telefonu-viruslerden-korumak-1

Uygulama yüklemek için Google Play, Amazon, Samsung gibi resmi ve bilindik kaynakları tercih etmeniz önem teşkil etmekte. Bu uygulama mağazalarındaki uygulamalar sürekli gözleniyor ve taranıyor. Bu duruma rağmen özellikle Google Play’e kötü niyetli uygulamalar sızabilmekte, bu nedenle ne olduğu belli olmayan çeşitli internet sitelerinden APK dosyaları indirerek bunları akıllı telefonunuza yüklemeyin.

Yazılım Güncellemelerini Yükleyin

android-telefonu-viruslerden-korumak-2

Akıllı telefon üreticiniz cihazınız için bir güncelleme yayınladığında bu güncellemeyi en kısa zamanda yüklemelisiniz. Güncellemeler akıllı telefonunuza yeni özellikler ve iyileştirmeler getirdiği gibi güvenlik açıklarını da kapatacaktır. Güncellemeleri kontrol etmek için Android’de Ayarlar – Telefon Hakkında – Yazılım Güncellemeleri yolunu izleyebilirsiniz. Biz Akıllı Telefon‘da güncellemelerle ilgili gelişmeleri zaten düzenli olarak paylaşıyoruz.

Antivirüs Uygulamalarını Kullanın

android-telefonu-viruslerden-korumak-3

Android telefonu virüslerden korumak için antivirüs uygulamalarından da yardım alınabilir. Google Play uygulama mağazasındaki ücretli ve ücretsiz güvenlik araçları anti-hırsızlık koruması, güvenli web gezintisi, cihazı uzaktan temizleme gibi gelişmiş seçenekler de içeriyor. Avast, AVC, Kaspersky, Lookout ve TrustGo gibi uygulamalardan yardım alabilirsiniz.

Google Güvenlik Özellikleri

android-telefonu-viruslerden-korumak-4

Android 2.2 ve daha güncel işletim sistemli akıllı telefonlarda Google’ın Malware tarayıcısı bulunmakta. Bu araç Google Play uygulama mağazası dışından indirilen uygulamaları tarıyor ve tehditlerle ilgili size uyarılarda bulunuyor. Özellik varsayılan olarak aktif ve Google Settings uygulamasından erişilebilir durumda.