Kategoriler
Rehberler

iOS: iCloud Bulutta Boş Yer Açmak

Apple iCloud bulut depolama ücretsiz kapasitesi sadece 5 GB ve yetersiz kalıyor. Cihaz yedekleri, fotoğraflar, belgeler, iCloud e-postaları ve diğer bilgiler derken anında dolabiliyor. Birden çok iOS cihazı olanların işi daha zor çünkü cihaz değil Apple ID başına 5 GB veriliyor. Boş yer açmak istiyorsanız rehberimizi okumaya devam edin.

iOS: iCloud Bulutta Boş Yer Açmak

screenshot.1484219237

Durum analizi için Ayarlar uygulamasında iCloud’a girin ve depolama satırını okuyun.

Yedekleri Düzenlemek

Her iPhone otomatik olarak kurulu uygulamaların yedeğini iCloud buluta alıyor. Bunun için fişe takılı, Wi-Fi açık ve ekran kilitli olması şart. Cihaz bozulursa ya da sıfırlanırsa yedekten geri dönülebiliyor. Diğer yandan müzik, fotoğraf, video yedeği de saklansın diyorsanız iTunes ile yedekleme şart.

screenshot.1484219389

Yedekler için az yer işgal edilsin derseniz Yedekleme Seçenekleri içinden yedeklemesine gerek olmayan uygulamaları seçip kapatın. Ne de olsa çoğu uygulama yedekleri zaten online sunucusunda tutuyor. Bu ayarı değiştirince iCloud’da işgal ettikleri veri silinecek ve artık yer doldurmayacaklar.

screenshot.1484219469

Artık kullanmadığınız eski bir iOS cihaz varsa ve yedek listesinde görülüyorsa adına tıklayıp alta inip Yedeği Sil komutu verebilirsiniz. İyice çaresizseniz iCloud ana ekranındaki iCloud Yedekleme seçeneğini kapatabilirsiniz.

screenshot.1484219578

Bu aşamadan sonra cihazınızın iCloud yedeği alınmaz. Yedekleme komutu verip iTunes ile lokale yedek alabilirsiniz. PC ya da Mac ile saklanan yedekler acil durumda işinizi görüyor olacak.

Fotoğrafları Başka Yerde Yedeklemek

Fotoğraflar iCloud Fotoğraf Albümü içinde çok yer kaplayabilir. Her ne kadar her Apple cihazı bu klasöre erişip işinizi kolaylaştırsa da 5 GB alan dolar. Bu durumda iCloud ayarından fotoğraf yedeklemeyi kapatın.

screenshot.1484219722

Fotoğraf yedekleme için Google Photos, Dropbox, Flickr gibi seçeneklere yönelin. Bunlar da otomatik olarak fotoğraf yedekler.

Belge ve Veri Silmek

Depolama yönetim ekranında Belgeler ve Veri seçeneği de var. iCloud üzerinde oyun verisi, belge vb saklanması yer kaplar. Bu veri umurunuzda değilse silebilirsiniz.

screenshot.1484219800

İlgili kısımda yedeklemeyi kapatın ve alt menüden Sil komutu verin. Ancak dikkatli olun, çünkü önemli belgeleri silerseniz geri getiremezsiniz.

iCloud Mail Temizliği

Apple iCloud Mail kullanıyorsanız bu da iCloud bulut alanınızdan düşer. Yer açmak için eski, gereksiz ve özellikle de eklentisi büyük e-postaları silin.

650x471xaccess-icloud-mail-on-the-web.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.uNDN8AblCI