Kategoriler
Rehberler

Android: Resmi Yoldan Bootloader Kilidi Açmak

Root hakkı elde etmek, özel recovery için ilk şart ve bunu yapanlar yama ve ROM kurma imkanına kavuşuyor. Ancak bir diğer ön engel daha var: bootloader kilidi. Açılışa eklenen kilitten ötürü bazı cihazlarda root hakkı elde edebilmek için öncelikle bootloader’ın kaldırılması gerekiyor yani iş zorlaşıyor.

Android: Resmi Yoldan Bootloader Kilidi Açmak

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki bazı üreticiler geliştiriciler başta olmak üzere meraklı kullanıcıların bootloader kilidini kaldırmasına izin veren programları sunuyorlar ama bazıları buna resmi yoldan izin vermiyor. Cihaz marka, modeli ve bunu sunan GSM operatörüne bağlı olarak durum değişebiliyor. Motorola, HTC, Nexus modellerinde buna izin veriliyor. İzin yoksa XDA gibi sitelerdeki geliştiricilerin açık bulup bootloader kaldıran uygulama geliştirip sunmasını beklemek gerekiyor. Resmi olmayan bu yollarla yapılan bootloader açma işlemleri sonrasında garantiniz yanabilir.

Adım 0: Herşeyi Yedekleyin

Ne olur ne olmaz güveni elden bırakmayın ve hem verileri, hem de medyaları yedekleyin çünkü bu tür işlemlerden sonra cihaz fabrika ayarına döner. Yeni cihaz aldığınızda “kesin kes root alırım” diyorsanız hiç daha uygulama bile kurmadan bootloader kaldırmayı deneyebilirsiniz. Böylece en baştan veri yedeklemekle uğraşmadan derin nefes alırsınız.

Adım 1: Android SDK ve Telefon Sürücülerini Kurun

650x467xscreenshot.12-650x467.jpg.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.He7xoPkBoj

İşlem için iki şey gerekiyor: telefonla arabirim açmanızı sağlayan Android Debug Bridge komut satırı uygulaması ve telefonunuza özel USB sürücüleri. Bunları önceden kurmuş olsanız bile en son sürümleri bulup indirip kurmanızı öneriyoruz.

 1. https://developer.android.com/studio/index.html adresine girip işletim sisteminize uygun “SDK Tools Only” paketini indirin ve açın.
 2. SDK Manager başlatıp “Android SDK Platform tools” dışındaki tüm seçenekleri kapatın. Nexus cihaz sahibiyseniz “Google USB Driver” seçeneğini işaretli bırakabilirsiniz.
 3. İndirme ve kurulum bitince SDK Manager kapatılavbilir.
 4. Telefonunuza uygun USB sürücülerini kurun ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 5. Telefonu kapatıp USB ile bilgisayara bağlayın.
 6. Android SDK kurulan klasöre girip Shift + sağ tıklama yaparak komut istemcisi açın ve şunu girin:
  adb devices
 7. Eğer seri numarasını gösterirse cihazınızı tanımış ve bulmuş demektir.

Adım 2: USB Debug Aktifleştirin

300x287xusb_debugging1.jpg.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.bBn5LvNsT8

 • Cihazınızda Ayarlar içinden Hakkında kısmına girip alttaki sürüm numarasına yedi kez tıklayın.
 • Geliştirici modu açılınca Ayarlar menüsünde bu kez Geliştirici Seçenekleri içine girin ve USB Debug aktifleştirin.
 • Bunu seçtikten sonra USB kabloyu taktığınızda üstte USB Debug işareti gelecek ve izin isteyen pencere belirecek. Onay verin.

Adım 3: Kilit Kaldırma Anahtarını Öğrenin

Resmi yoldan bootloader kaldırma imkanı veren üreticiler buna özel sayfaya sahip. Girip IMEI kodu girerek cihazınıza uygun kilit kaldırma anahtarını almalısınız.

650x346xunlock_page-650x346.jpg.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.YDqqVDcGFx

Ardından üreticiye bağlı olarak farklı yollar izleniyor. Kimi önce uygulama indirmenizi ve PC’ye bağlayıp anahtarı girerek bootloader kaldırmanızı sağlıyor. Genelde cihazı fastboot modunda bağlamanız istenecek ki kapalıyken ses butonunu tutarak USB fişi bağlamanız istenebilir. Üretici uygulama vermiyorsa komut satırıyla belirli kodlar girmenizi isteyebilir.

Adım 4: Telefon Kilidini Kaldırın

Telefon hala fastboot modundayken komut satırından girdilere başlayın. Android SDK kurulan klasöre Shift basılıyken sağ tık yaparsanız komut satırı seçebilirsiniz. Genel kural olarak kilit kaldırma komutu:

fastboot oem unlock

Başka ve yeni nesil cihazlarda bu farklı olabilir:

fastboot flashing unlock

Ardından komut vererek kilidi kaldırın:

fastbootunlock

Ardından cihazı yeniden başlatmak için:

fastboot reboot

Sorun olmadıysa açılışta cihaz ekranı kilit olmadığına dair ufak bir mesaj gösterecek.