Kategoriler
Konular

Android’de Veri Kullanımını Azaltma Yöntemleri

Günümüzde GSM operatörleri hiç olmadığı kadar büyük veri paketlerini çok daha ucuza sunuyorlar ama ne olursa olsun belirli bir kota var ve üstüne çıkanlar ya yüksek bedel ödüyor, ya da ciddi hız düşüşü yaşıyor. Ay dolmadan evvel kotayı idareli kullanmak daha mantıklı ve buna yönelik çok sayıda ipucumuz var. Böylece uygulamaların gereksiz biçimde veri kullanmasını engelleyebilirsiniz.

Android’de Veri Kullanımını Azaltma Yöntemleri

Opera Max kullanın

screenshot.1484311742

Opera Max kullanırsanız cihazınızdaki tüm uygulamalar internet bağlantısı yaparken şifrelemeden geçer ve Opera sunucusu üzerinden geçiş sırasında veri kullanımı azaltılır. Böylece indirilen dosya azalır ve batarya da korunur.

[appbox googleplay id=com.opera.max.global]

Chrome’un Veri Düşürme Özelliği

Chromes-Reduce-Data-Usage-696x613

Chrome tarayıcıda bütünleşik veri kullanımı azaltma desteği var. Aktifleştirmek için şu adımları izleyin:

  • Menü butonuna tıklayıp Ayarlar seçin
  • Gelişmiş menüsünde Veri düşürmeyi aktifleştirin

[appbox googleplay id=com.android.chrome]

Opera Mini Kullanın

Opera-Mini

Opera Mini tarayıcı kullanırsanız Android cihazınızdaki veri kullanımı düşer çünkü sadece sayfada gerekli olan ve talep eden verileri indirir. Android’de veri düşürmek için ideal.

[appbox googleplay id=com.opera.mini.native]

Veri Sınırlaması Koyun

Data-Limit

Kazayla veri kotasını aşmamak için ayarlara girip veri sınırlaması belirleyin. Ayarlar > Kablosuz > Veri kullanımı yolunu izleyin ve Veri Limiti butonunu aktifleştirin. Sınır GB değeri ve döngü başlangıcı belirleyin. Ayda bir sayaç sıfırlanıyor olacak.

Arka Plan Verisini Sınırlayın

Restrict-Background-Usage

Arka plan verisini sınırlarsanız uygulamalar sizden habersiz kontrol yapıp veri kullanmaz. Aynı zamanda bataryanız da daha uzun dayanır. Android cihazda şu adımları izleyin:

  • Ayarlar > Mobil Ağlar > Veri kullanımı
  • Üç noktalı menüye tıklayın ve arka plan kullanımını sınırlandırın

Akış İçeriğini Pas Geçin

 

Skip-Streaming-Content

YouTube izlemek harika ama yüksek kaliteli videolar GB’lar çekebilir. Veri korumak istiyorsanız akış içeriğini pas geçin ve karta attığınız videoları izleyin. Akış videosu izlemeniz şartsa bu durumda kalite değerini düşürüp veri kullanımını azaltabilirsiniz.

Çevrimdışı Modu Deneyin

Utilize-The-Offline-Mode-696x392

YouTube artık çevrimdışı izlenebiliyor. Ayrıca Spotify gibi diğer benzer servisler de çevrimdışına başladılar. Oynatıcı ayarlarına girip çevrimdışı desteğine göz atın.

Uygulamaları Sadece Wi-Fi İle Güncelleyin

Update-Apps-From-Google-Play-Store-Only-Via-WiFi

Cihazlarda epey uygulama kurulu ve neredeyse Play Mağaza güncellemesi olmayan bir gün geçirmiyoruz. Bu durumda sadece Wi-Fi ile güncelleme yapmalısınız. Veri kullanımı ciddi anlamda düşecek. Play Mağaza uygulamasında ayarlara girip otomatik güncellemeler sadece Wi-Fi ile olsun seçin.

Opera Video Sıkıştırması

Opera-Video-Compression

Videoları mobil cihazla izliyorsanız veri kullanımını düşürmek için video sıkıştırma teknolojisinden destek alın. Bu özelliğe destek veren video sayısı çok fazla değil.

AppBrain İle Reklamları Engelleyin

AppBrain

AppBrain Ad Detector uygulaması telefonlardaki rahatsız edici uygulamaları tespit eder ve bunlara dur der. Ayrıca reklam ajanlarını kaldırma imkanı verir.

[appbox googleplay id=com.appspot.swisscodemonkeys.apps]