Kategoriler
Rehberler

Android: Kayıp ya da Çalıntı Telefonu Kurtarmak

Günümüzde akıllı telefon sahibi olmadan yaşamak imkansızlaştı. Her yaştan kullanıcı akıllı telefonlarına sıkıcasına sarılıyor ve en yeni modelleri en kısa sürede alabilmek için binlerce TL para akıtıyor. Bu derece pahalı ve değerli telefonlar sadece maddi değil manevi anlamda da önemli çünkü kullanıcıya ait bilgilerin tümü kayıtlı ve hesaplar aktif. Ancak bir anda telefonu kaybedebilir ya da çaldırabilirsiniz. Bir anda başınızdan kaynar sular dökülmesine neden olan bu olayı yaşadıysanız nasıl kurtaracaksınız?

Android: Kayıp ya da Çalıntı Telefonu Kurtarmak

Telefon çalındıktan sonra değil önce önlem almanızda fayda var. Böylece hem verileriniz korunur, hem de uzaktan müdahale edebilirsiniz.

Android Cihaz Yöneticisi

Eğer telefon kaybolmuş ya da çalınmışsa ve siz evvelden bir koruma uygulaması kurmamışsanız bile Android Cihaz Yöneticisi imdada yetişebilir. 2014 sonrasında üretilmiş Android esaslı akıllı telefonlarda Google imzalı konum takip uygulaması olan Android Cihaz Yöneticisi yüklü geliyor.

ADM_Overview

Basit biçimde https://www.google.com/android/devicemanager adresine girin ve cihazınızın adını listeden seçin. Yapabilecekleriniz:

  • Konum: Servis açılınca seçilen telefonun yerini bulmaya çalışır ve en son konumu haritada gösterir.
  • Zil: Telefonun yerini bulamıyorsanız basın ve 5 dakika boyunca en yüksek volümle zil çalsın. Siz başına gidip güç butonuna basınca işlem sona erir.
  • Kilit: Cihaz kullanımda olsa bile ekran kilidi zorla devreye girer. Cihazı açmak için yeni bir parola girebilirsiniz. Parolanızı bilen biri telefonu ele geçirmişse bile kullanamaz. Ekrana özel bir mesaj ekleyebilirsiniz.
  • Sıfırlama: En son seçenektir ve bunu seçince cihazdaki veriler silinir ve başkalarının eline geçmez. Bundan doğacak kaybı azaltmak için cihazınızı periyodik yedeklemeniz önerilir.
İlginizi Çekebilir:  WhatsApp'ta fotoğraf yükleme kalitesi nasıl değiştirilir?

Prey

Daha fazla özelleştirilebilir seçenek ve özellik isteyenler için açık kaynaklı alternatif olan Prey öneriliyor. Android Cihaz Yöneticisine kıyasla üstünlüğü Android ile sınırlı kalmaması ve daha hassas konum vermesi.

Prey_Web

Çoğu servis ücretsiz olsa da cihaz sayısı artınca ve ek özellikler şart olunca yıllık ödeme isteniyor. Ücretsiz gelenler:

  • Alarm: Yeri kaybolan cihazlar için 30 saniyeye varan yüksek seviyeli rahatsız edici alarm gürültüsü.
  • Mesaj: Kilit ekranına mesaj ekleyerek çalıntı olduğu belirtilir ve kontak için e-posta adresi gösterilir.
  • Kamuflaj: Telefon çalındıysa ve hırsızın bu sistemden haberdar olmasını istemiyorsanız Prey sembolünü uygulama listesinden silebilirsiniz.
  • Kilit: Bunu kullanarak cihazı kullanım sırasında kilitleyebilir ve yeni bir parola girebilirsiniz.

Uzaktan veri silebilmek için ödemeli pakete terfi şart. Cihazda internet açık olmasa bile SMS ile özel komutlar gönderip işlem yaptırabilirsiniz. Cihaz kamerasını kullanarak fotoğraf çekmesini sağlayabilirsiniz. Ücretsiz sürümde konum raporlama sınırlı sayıda. Prey ile gelen coğrafi yapılır Kontrol Alanları özelliği ise cihazınız tanımlı alan dışına çıkınca size bildirim gönderiyor.

Prey: Find My Phone & Security
Prey: Find My Phone & Security