Kategoriler
Rehberler

Android: Telefon İçeriği Nasıl Kriptolanır?

Google, Android 2.3 sürümüyle birlikte tam kapsamlı cihaz kriptolama özelliğini getirmişti ama o zamandan günümüze kadar ciddi değişimlerden geçti. Bazı cihazlar fabrika çıkışı kripto aktif olarak gelebiliyor ama daha düşük performanslı diğer cihazlarda kullanıcının aktifleştirmesi gerekiyor. Kriptolamanın amacı verinin başkalarında okunamaması. Linux çekirdek seviyesinde şifrelemeyle disk kilit altına giriyor. Özellikle işletme kullanıcıları için şart gibi görünüyor.

Android: Telefon İçeriği Nasıl Kriptolanır?

Kriptolama işlemine girişmeden önce bazı noktaları göz önüne almalısınız:

  • Düşen performans: Anında gerçekleşen veri kriptosunu kaldırma işleminden ötürü işlemci üzerine yük biniyor ve cihaz yavaşlıyor. Güçlü telefonlarda kullanıcılar bu farkı hissedemiyor.
  • Tek yönlü kriptolama: Bunu yaptıktan sonra kaldırmanın tek yolu fabrika ayarlarına dönecek sıfırlama gerçekleştirmek yani veriler uçuyor.
  • Root yetkisi varsa bir süre kaldırılmalı: Root yetkisi almışsanız kriptolama başlatabilirsiniz ama bazı sorunlar çıkabilir. Önerilen kriptolamaya girmeden önce root yetkisini geri kaldırmak. Ardından tekrar root alabilirsiniz.
İlginizi Çekebilir:  Telegram'daki İngilizce mesajları otomatik olarak çevirmek

Nasıl Yapılır?

Depolanan veri ve kurulu uygulama sayısına bağlı olarak saatler sürebilecek kriptolama sırasında cihazı kullanamazsınız ve elbette batarya bitmesi riskine karşı ilk olarak şarja bağlı olması istenir. Zaten batarya yüzde 80 altıysa isteğiniz dikkate bile alınmaz!

İşlemden önce root kaldırın ve yedek alın. İşlem sırasında aniden kesinti olursa tüm verileriniz erişilmez hale gelebilir. Başlamadan önce önemli bilgileri yedekleyin. İlk olarak Ayarlar içinden Güvenlik menüsüne girin ve Kriptolama kısmına tıklayın.

Screenshot_2016-03-29-12-18-12-576x1024

Bir sonraki adımda uyarı mesajı gelecek. Zaten burada söz ettiğimiz açıklamalar ve hazırsanız alttaki butona basıp başlayın. Ardından telefon yeniden başlayacak ve kriptolama işine girecek.

İlginizi Çekebilir:  Telefondan flaşla gizli mesaj gönderme

IMG_8096-650x433

İşlem bitince telefon yeniden başlayıp parola girme ekranına gelecek. Eğer böyle bir PIN ya da parola girilmemişse hemen ekleyin çünkü kriptolama yapıp parola girmenin esprisi yok. Ayarlar menüsünde Güvenlik kısmında Ekran kilidi seçiliyor.

Screenshot_20160329-121603-576x1024-1-576x1024

Artık her açılıştan sonra bu parolayı girmeniz gerekecek. Telefonda parmak izi okuyucu olsa bile bu parola girilmeden açılmaz ve kullanılamaz. İlk parola girişinden sonra cihazınızdaki veri kriptosu açılır ve artık parmak izi okuyucuyu sorunsuz biçimde kullanabilirsiniz.