Kategoriler
Konular

Android’li Akıllı Telefonu Hızlandırma Yolları

Hepimiz telefonlarımızın daha hızlı çalışmasını istiyoruz. Başta hızlı olan cihazlar zamanla uygulama dolunca hantallaşıyor. Yenisi gibi olsun istemez miydiniz? Evet dediğinizi duyar gibiyiz. Adımlarımızı izleyin ve okumaya devam edin…

Android’li Akıllı Telefonu Hızlandırma Yolları

Temel anlamda izlenmesi gereken belirli adımlar var ve kısa sürede performans artışını cebe atabilirsiniz.

Ana Ekranı Temizleyin

Yavaş işlemcili ve RAM’i düşük telefonlarda ana ekranı temizlemek hız katabilir. Canlı duvarkağıtları, fazla sayıda widget yük bindirir.

declutter-homescreen

Bunları azalınca ana ekrana dönme anında ekrandakilerin çizilmesi daha az zaman alır ve hızlanırsınız.

Farklı Uygulama Başlatıcı

Varsayılan olarak gelen uygulama başlatıcılar telefondaki özellikleri ön plana çıkarır ama performansa öncelik vermez, hantallaşma olur.

launchers

Play Mağazada çok sayıda başka uygulama başlatıcı var ve denemeler yapıp cihazınızda en akıcı performansı vereni bulmalısınız.

Tarayıcı Değiştirin

Android ile gelen standart internet tarayıcı Chrome ve kaynakları ciddi anlamda sömürüyor. Ayarları değiştirip hızlandırabilirsiniz ama bir diğer seçenek diğer tarayıcıları denemek.

browser

Benchmark sonuçlarına göre en hızlı internet tarayıcısı Puffin olmakta. Chrome tarzını sürdürmek isteyenler içinse Opera öneriliyor.

Kötü Uygulamaları Kaldırın

Kötü uygulamalar arka planda fazla bellek ve işlemci tüketirler. En büyük uygulamalar bile kötü sonuçlar verebilir. Snapchat’in Android sürümü ciddi anlamda ağırlık getirmesiyle meşhur. Facebook uygulamasını kaldırıp yüzde 15 performans artışını cebe atabilirsiniz. Çeşitli üçüncü parti Facebook uygulamaları var.

Antivirüs Yazılımına Son

Her ne kadar Android dünyasında virüs olsa da karşınıza çıkma ihtimali aşırı derecede düşük. Google Play mağaza dışına çıkmıyorsanız bu tür antivirüs uygulamaları gereksiz ve cihazınızı ciddi derecede yavaşlatıyor. Hemen kaldırın.

Uygulamalar Otomatik Eşleştirmesin

Sosyal medya, haber, hava durumu ve diğer uygulamalar uzak sunuculara otomatik olarak bağlanıp güncelleme yaparlar. Varsayılan olarak aktif gelen bu özelliği ayarlara girip kapatırsanız ya da güncelleme süresini düşürürseniz cihazınıza binen yük azalır.

autosyncing

15 dakikada bir yerine saatte bir ya da günde bir güncelleme yapmalarını seçin.

İlginizi Çekebilir:  iPhone için en iyi 7 fotoğraf kolaj uygulaması

Düzenli Olarak Yeniden Başlatın

Son olarak telefonunuzu yeniden başlatırsanız akıcı biçimde işlemesine yardımcı olur.

reboot

Her gün şart olmasa da aşırı yavaşlama ya da ısınma durumlarında yeniden başlatmak büyük bir rahatlama getirebilir.

İşin Uzmanlarına Özel Çözümler

Daha gelişmiş çözümler uzmanlara hitap ediyor.

Animasyonları Hızlandırın

Android ile gelen animasyon ve geçiş efektleri çekici ve eğlenceli olmasını sağlıyor. Gizli ayarlarla görünüm pahasına performansı arttırabilirsiniz.

animation-speed

Ayarlar içinden Geliştirici Seçeneklerine girip animasyon hızlarını .5x olarak değiştirin. Böylece animasyon süresi yarıya düşer. Tamamen kapatma seçeneği de var.

Farklı ROM Deneyin

İnternette popüler cihazlara özel geliştirilmiş değişik ROM paketleri var. Ardından cihazla gelen yüklü uygulamalar da değişiyor. Bazıları görünüme, bazıları performansa odaklanıyor.

cyanogenmod

Cihazınıza özel ROM atarsanız yüklü gelen çöp uygulamalardan kurtulursunuz. Kimi zaman daha yeni Android sürümünü ilk kez tatmış olursunuz.

Özel Kernel Atın

Kernel sayesinde telefondaki yazılımla donanım arasındaki tercüme gerçekleşir. Özel kernel paketleri bulup kurarak ek özellikleri deneyebilir ya da işlemci hızlanması, çekirdek kontrolü gibi eşsiz ayarlara erişip performansı arttırabilirsiniz. Overclock yapmak bile mümkün!

Greenify İle Arka Plan Kontrolü

Uygulama sonlandırıcılar telefonu hızlandırmaz. Greenify ise bu türden gibi görünse de uygulamanın arka planda çalışmasını engeller ama bir farkla…

greenify

Hem uygulamayı kapatır, hem de yeniden arka planda çalışmasını engeller. Sadece siz kısayoluna tıklayınca çalışırlar yani bataryanız da korunmuş olur.

İşe Yaramaz Şehir Efsaneleri

Uygulama Sonlandırıcılar

Play markette çok sayıda uygulama sonlandırıcı var ama işe yaramazlar. RAM açmak için uygulama kapatırlar ama bu fayda etmez çünkü Android yapısından ötürü uygulamaların hızlı çağırılması için RAM’de tutulurlar ve RAM gerekince otomatik olarak gereksizler kapatılır. Ayrıca bazı uygulamalar kapatılınca otomatik olarak kendilerini başlatırlar.

Uygulama Kapatmak

Aynı nedenden ötürü açık uygulamalara bakıp diğerlerini kapatmanın anlamı yok. Android bunları otomatik olarak yönetir.

android-ram

Hız Dopingi Uygulamaları

RAM doping, SD kart hızlandırma, performans arttırma ve disk birleştirme uygulamalarına inanmayın. Hepsi yalan ve gereksizdir. Ayrıca bol reklamla sizi çıldırtır ve işe yaramazlar…