iOS: RAW Fotoğraf Uygulamaları

Apple iPhone sahiplerinin merakla beklediği özellik olan RAW formatlı sıkıştırılmamış ham fotoğraf çekim desteği iOS 10 ile geldi. Bunun için iPhone 6S ve üstü gerekiyor. Bu sayede daha iyi gölge başarısı elde edilebiliyor. Diğer yandan RAW formatlı dosyalar için özel uygulamalar gerekiyor. En büyük sıkıntı aşırı artan dosya boyutu. Normalde 3.6 MB olan JPG yerine RAW seçince 11.3 MB değerine çıkılıyor. Artısıysa uygulamalarla sonradan beyaz dengesi, pozlama gibi değerlerin değiştirilebilmesi.

raw_size

iOS ile RAW çekiminde DNG adlı Adobe imzalı Dijital Negatif uzantısı görülüyor.

iOS: RAW Fotoğraf Uygulamaları

Sınırlı özellikler içeren RAW fotoğraf çekme imkanına sahip ücretsiz uygulamalara bakalım:

VSCO

vsco_raw

VSCO en iyi ücretsiz RAW çekim uygulaması ama düzenleme konusunda başarılı değil. Çekimlerde çok sayıda manuel ayar var. Çift parmakla pozlama ve odak seçilebiliyor, ızgara ile hizalama yapılıyor. RAW ile JPG geçişi kolay. Filtreler de içeren uygulama çekimi doğrudan DNG şeklinde kamera rulosuna gönderiyor.

RAW by 500px

raw_500px

VSCO gibi DNG formatlı çekim yapıyor, kamera rulosuna yazıyor ama ilk olarak çekmeniz sonra kütüphaneye kaydet komutu vermeniz gerekiyor. Maalesef düzenleme kısmında VSCO kadar iyi değil. Basit modda seçenek azken gelişmiş modda ne ararsanız var. Zamanlama, flaş, hizalama seçenekleri hazır. Bizce VSCO bundan daha mantıklı bir seçim.

The app was not found in the store. 🙁

Adobe Lightroom Mobile

lightroom_iphone

İyi bir ücretsiz seçenek gibi görünse de çekimleri DNG şeklinde almanın tek yolu Adobe imzalı bulut servisine üye olmak, Lightroom'un PC ya da Mac sürümünü kurmak. Otomatik ve manuel modlar sunan uygulamada kontroller geniş. Düzenleyici zengin olsa da Adobe ekosistemine girmenizi gerektiriyor.

‎Adobe Lightroom: Photo Editor
‎Adobe Lightroom: Photo Editor

Ücretli RAW Uygulamaları

Manual

manual_app

En iyi üçüncü parti kamera RAW uygulaması. Son derece basit biçimde fotoğraf çekiliyor ve tüm gerekli ayarlar çubuklarla düzenleniyor. Destekli mod sınırlı ama tam manuel modda tüm ayarlar elinizin altında. DNG uzantılı RAW fotoğraflar doğrudan kamera rulonuzda. Herhangi bir düzenleme özelliği yer almıyor.

‎Manual – RAW Camera
‎Manual – RAW Camera
Developer: Will Global
Price: ₺44,99+

ProCam 4

procam4

Manual gibi ama daha fazla özellik var. Çok sayıda parlaklık, pozlama, ISO ayarı var ve çekimleri doğrudan kamera rulosuna gönderiyor. Aynı zamanda ağır çekim, seri çekim, 3D fotoğraf, gece modu gibi ekstralar var. Görüntü kırpma, hizalama sunuluyor. Çok özellikli zengin bir uygulama ve Manual'den fazlasını isteyenler seçmeli.

‎ProCam 8
‎ProCam 8
Developer: Tinkerworks Apps
Price: ₺89,99+

645 PRO mk III

645_pro1

Her imkanı bir arada toplamayı başaran bu uygulama iPhone'unuzu aynasız fotoğraf makinesine çeviriyor. Tüm ayarlar ve menü seçenekleri dahil edilmiş. Profesyonel olmayan fotoğrafçılar kısa sürede bunalabilir ve şaşırabilir. iPhone kamerasını sınırlarına kadar zorlamak isteyenlerin seçimi olmalı. Yeni başlayanlara göre değil.

‎645 PRO Mk III
‎645 PRO Mk III
Developer: Michael Hardaker
Price: ₺36,99