Kategoriler
Rehberler

Android: Animasyonları Devre Dışı Bırakmak

Android‘de animasyonları devre dışı bırakmak için izlemeniz gereken aşamaları ele alıyoruz. Animasyonlar işletim sistemlerini daha güzel görünümlü hale getiren kozmetik bir özellik. Animasyonlar geçiş işlemlerini tamamlar; bir uygulamadan diğerine geçtiğinizde, animasyon geçişi daha pürüzsüz hale getirir. Animasyonlar tüm işletim sistemlerinin bir parçası; Windows, macOS, iOS, Android ve Windows Mobile gibi PC ve mobil işletim sistemlerinde animasyonlarla karşılaşıyoruz. Kullanıcı arayüzünün inceliğine katkıda bulunuyorlar ancak pilinizi de hızla tüketmekteler. Bunun mükemmel bir örneği, iOS’teki paralaks efekti idi ve bu efekt büyük pil tüketimine neden oluyordu. Android’de de geçiş boşluklarını dolduracak ve işletim sistemini daha akıcı hale getiren animasyonlar bulunmakta. Bu animasyonlar da pil tüketimini yine olumsuz etkilemekte. Android‘de animasyonları devre dışı bırakmak oldukça kolay.

Android: Animasyonları Devre Dışı Bırakmak

Öncelikle Geliştirici Seçenekleri‘ni etkinleştirmeniz lazım. Settings (Ayarlar) menüsüne gidin, About Phone (Telefon Hakkında) seçeneğine dokunun. Build Number (Yapı Numarası) seçeneğine üst üste 7 kez dokunun, Developer Options (Geliştirici Seçenekleri) menüsü Settings (Ayarlar) menüsü altında belirecektir.

İlginizi Çekebilir:  iPhone ve Mac'te FaceTime araması nasıl kaydedilir?

Android Animasyonları Devre Dışı Bırakmak 1

Geliştirici Seçenekleri menüsündeki Drawing (Çizim) bölümünde Window animation scale (Pencere animasyon ölçeği), Transition animation scale (Geçiş animasyon ölçeği) ve Animator duration scale (Animatör süresi ölçeği) seçeneklerini göreceksiniz. Her bir ayarı düzenlemek için üstlerine dokunmanız yeterli. Animasyonları hızlandırıp yavaşlatabilirsiniz, daha da önemlisi tamamen devre dışı bırakmak da mümkün.

Animasyonu kapatmak için ilgili seçeneğe dokunduktan sonra karşınıza gelen listeden Animation off (Animasyon kapalı) seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Değişiklikler hemen aktif hale gelecektir, akıllı telefonunuzu yeniden başlatmanıza gerek yok.

Animasyonları devre dışı bırakınca performansta kayda değer bir farklılık olmayacak ancak pil ömrü kazanımı elde edeceksiniz.