Kategoriler
Rehberler

Android: Hızlı Ayarlar Menüsüne Özel Seçenekler Eklemek

Android‘de Hızlı Ayarlar Menüsüne Özel Seçenekler Eklemek için izlemeniz gereken aşamaları ele alıyoruz. Android 6.0 ve daha güncel Android versiyonlarında bildirim alanında bir Quick Settings / Hızlı Ayarlar menüsü bulunmakta. Buradan Bluetooth’u açmak, kablosuz ağ bağlantısını etkinleştirmek, ekran oryantasyon kilidini açmak / kapatmak, data trafiğini kapatmak gibi işlemler hızlı şekilde halledilebiliyor. Google bu alanı özel kılmadı ve kullanıcılara seçenek ekleyip çıkarma imkanı sağladı. Hızlı Ayarlar menüsüne özelleştirilmiş seçenekler / kutucuklar eklemek de mümkün. Bunun için Google Play uygulama mağazasından istenilen seçenek / kutucuğu içeren uygulamayı akıllı telefona yüklemek gerekiyor. Dilerseniz Android‘de Hızlı Ayarlar Menüsüne Özel Seçenekler Eklemek için ne yapmanız gerektiğine bakalım.

Android: Hızlı Ayarlar Menüsüne Özel Seçenekler Eklemek

Öncelikle Google Play uygulama mağazasını açın ve arama yapın. Hızlı Ayarlar menüsüne özel seçenek / kutucuk eklemek için yararlanılabilecek çok sayıda uygulama mevcut. Üstelik yalnızca hava durumu, zamanlayıcı ve kamera araçlarıyla da sınırlı değilsiniz. Dilediğiniz uygulamayı indirin. Uygulama kısayolu uygulama tepsisinde belirebilir ya da belirmeyebilir. Daha önce buradaki rehberimizde Hızlı Ayarlar menüsü için en iyi uygulamaları derlemiştik, bu yazıya da göz atabilirsiniz.

Android Hızlı Ayarlar Menüsüne Özel Seçenekler Eklemek 1

Hızlı Ayarlar menüsüne bir seçenek eklemek için bildirim alanını sonuna kadar çekin. Düzenleme moduna girmek için kullanıcı simgesinin yanındaki kurşun kalem formunda olan düzenle düğmesine dokunun. Hızlı Ayarlar menüsü iki bölüme ayrılmakta. Drag to add tiles bölümünde, bir uygulama aracılığıyla yeni yüklediğiniz seçeneği / kutucuğu arayın. Sürükleyin ve eklenen seçeneklerin paneline bırakın. Ekledikten sonra çalıştırmak için Hızlı Ayarlar panelindeki simgeye dokunun.

Hava durumu kutucuğu veya fotoğraf makinesi kutucuğu gibi bazı seçenekler ek izinler talep edebilir. Hava durumu kutucuğu konum bilgisini kullanma iznini isteyecektir. Fotoğraf makinesi seçeneği ise kameraya erişmek için izin isteyecektir. Bu erişim izinlerine onay vermeniz gerekiyor.