Kategoriler
Rehberler

iPhone: Harika Gece Çekimleri

Apple iPhone modelleri seneden seneye donanımsal ilerlemeler gösterdi ve kullanılan iOS işletim sistemi yıllanmış şarap misali tadına doyulmaz bir kıvam aldı. Ancak buna rağmen hala belirli sıkıntılar sürüyor. Gündüzleri fotoğraflar çok net ve canlı çıkarken gece çekimleri karanlık, kumlu, bulanık olabiliyor. Peki o zaman nasıl oluyor da başkaları net gece çekimleri yapabiliyor dediğinizi duyar gibiyiz…

iPhone: Harika Gece Çekimleri

NightCap Pro adı verilen ücretli uygulamanın iddiası her iPhone sahibinin başarılı gece fotoğrafları çekebilecek olması. Özellikle de yıldız dolu gökyüzü çekimlerine var mısınız mesajı veriliyor. Bu uygulamada yer alan bazı özel çekim modları işinizi kolaylaştırıyor. Alt köşede yer alan yıldız sembolüne tıklayıp özel modları görebilirsiniz. Yıldızlar, yıldız kaydı ve meteor modları ilgi çekiyor. Geceleri uyduları görüntülemek içinse ISS modu sizi bekliyor.

[appbox appstore id754105884]

Bu modların her biri farklı işliyor ama tümü için öncelikli olarak tripod ayak kullanma şart var yoksa hiç mi hiç şansınız yok! Ne de olsa bu özel çekim modlarında telefonun aralığı 15 saniye boyunca açık tutuluyor ve ışık toplanıyor. En ufak titreşim olursa bulanık bir görüntü kaçınılmaz hale geliyor. Ayrıca güneş sembolüne tıklayıp fotoğraflarınızı daha aydınlık hale getirebilirsiniz.

NightCapPro

Hazır gelen modlar dışında NightCap Pro ile manuel ayar modu seçilebiliyor yani kontrol size geçiyor. Pozlama süresi, ISO, ışık, beyaz dengesi, odak noktası gibi değerler sadece ekrana dokunarak seçilebiliyor. ISO değiştirmek için sol alanda alttan üste sürükleme yapın. Aydınlanma içinse sağ kısımda bunu uygulayın. Beyaz dengesi için üst kısımda soldan sağa çekin. Altta yaparsanız odak noktası değişir.

Elbette uygulama başarılı olsa da elde edilen sonuçların iyi olması için son nesil iPhone modelleri gerekiyor. Manuel ayarları deneyenlerin en iyi sonucu alması için denemeler yapması ve olayı kavraması şart. Yanlış yapılan ayarlar sonucu bozacağından bir kerede sadece bir ayarı değiştirerek farkı görün ve aynı anda birden fazla ayar değiştirmeyin. Elde edilen sonuçların ne derece başarılı olduğu konusunda mikrofonu siz değeri takipçilerimize uzatıyor ve yorumlarınızı aşağıda bekliyoruz.