Kategoriler
Aksesuarlar

Aşınmış Lightning Kablosunun Onarılması

Apple üretimi mobil cihazların vazgeçilmez aksesuarı Lightning serisi kablolar. Hem şarj, hem veri aktarımı için kullanılan bu ince uçlu ve iki yönde takılabilen fişe sahip kablolar kısa süre içinde aşınıp bağlantı yerinden kopma aşamasına gelebiliyor. Bu durum sizin de başınıza gelmiş olabilir ve bazı yöntemlerle günü kurtarabilirsiniz…

Aşınmış Lightning Kablosunun Onarılması

Genelde fişi tam olarak ucundan tutmadan kablosundan çekerek kullananlar acı sonla karşılaşıyor. Kablonuz henüz tam olarak kopma aşamasına gelmemişse hızlı çözümler deneyerek ömrünü uzatabilirsiniz.

Elektrikçi Bandı

Elektrik geçirmeyen izolasyonlu bant mat görünümü ve esnek yapısıyla imdada yetişiyor. Zarar gören kablo kısmı üzerine dolayıp daha dayanıklı olması sağlanabilir. Elbette kullanılan elektrikçi bandının kalitesine göre durum değişebilir.

electrical-tape

Kalem Yayı

Online ortamdaki çok sayıdaki kullanıcı tükenmez kalemler içinde yer alan yayın hasar görmüş kablo onarımında kullanılabileceğini söylüyor. Bunu gerçekleştirmek için kalemden çıkardığınız yayı biraz gerdikten sonra kablo ucundan başlayarak hasarlı yer etrafına dolayın. Böylece kablonuz hasarlı yerden bükülmeye son verecek. İşe yaraması için yayın sımsıkı olarak kablo üzerinde durması gerekiyor.

ballpoint-pen

Isıyla Daralan Boru

Elektrik kabloları üzerindeki kaplamalara benzeyen bu özel boru, kablo üzerine geçirdikten sonra çakmakla ya da sıcak hava tabancasıyla ısıtmak suretiyle çapını yarıya ya da üçte birine düşürerek Lightning kablosunu sıkıca sarıyor. Böylece hasar gören kısım artık tek bir parça gibi eskisi gibi işlemeye başlıyor. Genelde metre başına ve çapına göre satın alabilirsiniz.

screenshot.1484748456

Oyun Hamuru

İlginizi Çekebilir:  iPhone 14 ve iPhone 16, büyük selfie kamera geliştirmeleriyle gelecek

Çocukların oyun hamurları ve benzer çözümlerden destek alarak sağlam bir çamur topu elde edip kablonun hasarlı kısmına yama yapabilirsiniz ama çok dayanıklı olmayacak ve çirkin görünecek. Ayrıca iki malzemeyi hamur gibi yoğurduktan sonra sertleşmesini beklediğiniz özel çözümler de var ki bunlar daha sağlam oluyor.

screenshot.1484748643

Kablo Kılıfı

Bir diğer çözümse kablo koruma kılıfları. Her iki uç kısımda da fişin arkasına eklenebilir. Bu tür çözümlerin en büyük dezavantajı güzel görünüm adına yüksek fiyatlar talep ediyor olmaları yani yeri geldiğinde yeni kablo fiyatına yaklaşabilirler.

TUDIA-Klip-Snap

Hiç Olmadı Yeni Kablo

Apple mağazalarında resmi onaylı kablolar satışta ve uzunluğuna göre tanesi 19 dolar ediyor! Başka firmalardan ve mağazalardan alırken MFi sertifikası olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Sahte ürünler canınızı yakabilir ve pahalıya patlayabilir.