Kategoriler
Rehberler

Android: Eşsiz Özellikler ve Gizli Hileler

Android yüklü akıllı telefon sahiplerinin beğenisini kazanacak eşsiz özellikleri ve gizli hileleri sizler için derledik. Bu pek bilinmeyen özellikler ve çözümler hayatınızı kolaylaştırmaya gebe. Elbette Android kullanım deneyiminizi baştan tanımlamayacaklar ama işiniz kolaylaşıyor olacak.

Android: Eşsiz Özellikler ve Gizli Hileler

İlk olarak çoğu özelliğin Geliştirici Seçenekleri içine gizli olduğunu belirtelim. Bu menüyü aktifleştirmek için Ayarlar kısmında Telefon Hakkında kısmına gelip Sürüm bilgisi alanına en az yedi kez arka arkaya tıklayın. Ekrana gelen mesajla Geliştirici Seçenekleri menüsü, Ayarlar içine ekleniyor olacak.

Veri Kullanımı Kontrolü

Data-Usage

Çoğu kullanıcı bu özelliği biliyor olabilir ama az sayıdaki kullanıcı hakkını vererek kullanıyor. Android ile gelen bu faydalı özellikte veri kullanımını görüntüleyebilir ve kontrol edebilirsiniz. Belirli günden önceki maksimum veri kullanımını girip sınırlama yapabilirsiniz. Ayarlar > Veri kullanımı > Mobil veri sınırlama seçin.

Hızlı Wi-Fi Ağ Değişim

WiFi-2

Wi-Fi ağı değiştirmek için Aylar > Wi-Fi yolunu izlemeniz ya da bildirim çekmecesi içindeki Wi-Fi sembolüne uzun basmanız gerekiyor. Wi-Fi ağlar arasında hızlı geçiş için bildirim çekmecesi içindeki Wi-Fi sembolüne basmak yerine altındaki menüye tıklayın ve açılan listeden hızlıca seçin.

Android Cihaz Yöneticisi

Device-manager

Bu özellikle kayıp ya da çalıntı cihazınızı çaldırabilir, takip edip, kiltileyebilir ya da sıfırlayabilirsiniz. Bu yüzden aktif olmasında fayda var. Ayarlar > Ekran Kilidi ve Güvenlik > Diğer Güvenlik Ayarları > Cihaz Yöneticileri > Android Cihaz yöneticisi aktifleştir seçin.

Masaüstü Yedeği İçin Parola

Create-Desktop-Backup-Password

Android cihazınızı geri yüklemek için masaüstü sisteminizle kullanabileceğiniz bir parola girebilirsiniz. Ayarlar > Geliştirici Seçenekleri > Masaüstü Yedeği yolunu izleyin ve parola girin.

Animasyonların Batarya Kullanımını Düşürün

Reduce-Battery-Consumption-By-Altering-Animation-Effects

Geliştirici seçeneklerindeki bir modu kullanarak animasyonları hafifleterek batarya üzerindeki yükü azaltabilirsiniz. Ayarlar > Geliştirici Seçenekleri > Pencere/Geçiş animasyonu ölçeği ve süresi bölümlerine gelip tümünü 0.5x olarak seçin.

İşlemci Kullanım Görüntüleme

Display-CPU-Usage-Overlay

Android cihazınızda CPU metresini aktifleştirip hangi uygulamanın işlemci üzerine daha fazla yük bindirdiğini kolay biçimde görebilirsiniz. Ayarlar > Geliştirici Seçenekleri içinde İşlemci kullanımını göster işaretletin.

Uygulamalar Arka Planda Durmasın

Stop-Android-Activities-Completely-After-Closing-It

Bu özelliği seçerseniz uygulamalar kapanınca arka planda aktivite gerçekleştirmezler. Böylece batarya ve mobil veri kullanımı düşer. Geliştirici Seçenekleri içinde işaretleyin.

Sahte GPS Konumu

Fake-The-Current-GPS-Location

Bunu seçerseniz GPS takip araçları gerçek konum yerine sahte içeriği alırlar ve sizi takip eden ajan uygulamalar ters köşeye yatırılır. Geliştirici Seçenekleri içinde Sahte konum satırını işaretleyin.

USB Debug Modu

Enable-USB-Debugging-Mode

Bazı ilgi çekici uygulamalar PC ile Android arasında mükemmel iletişim için USB debug bağlantısını kullanıyor. Geliştirici Seçenekleri içinden USB Debug aktifleştirin ve uygulama çalışınca ekrana gelen izin kutusuna onay verin.

Yüksek Grafik Modelleme

Enable-Higher-Graphic-Render-Option

MSAA OpenGL aktifleşince Android cihazınızda yüklü oyunlar daha yüksek kalitede modelleme yapabilir. Geliştirici Seçenekleri içinden 4x değerini zorlayın.

Şarj Sırasında Daima Açık

Make-Your-Device-Awake-while-Charging

Cihazınız şarj sırasında daima açık kalsın isterseniz Geliştirici Seçenekleri içinden bunu işaretleyin.

Google Chrome İle Dosya Klasörüne Erişim

Using-Google-Chrome-To-Access-File-Directory

Google Chrome internet tarayıcıda böyle bir özellik var. SD kart içeriğini görebilirsiniz. Google Chrome açın ve adres satırına file:///sdcard/ yazın.

Google Maps Çevrimdışı

Using-Google-Maps-Offline-696x392

Çevrimdışı olmadan önce Google Maps uygulaması ayarlarına girip istediğiniz alanın haritasını cihaza indirin ve sonrasında mobil veri olmadan haritalara bakın.

PC Üzerinden SMS Gönderme/Alma

  • Telefonunuza Airdroid kurun.
  • Bilgisayarınızdaki internet tarayıcıdan web.airdroid.com adresine girin.
  • Ekrana gelen QR kodunu telefonla tarayın ve eşleştirin.

Android ile TV Kontrolü

Control-Your-TV-Using-Android

Telefonunuzda kızılötesi verici varsa Google Play mağaza uygulamalarını kullanarak TV’nizi uzaktan kontrol edebilirsiniz.