Kategoriler
Rehberler

Android Telefonu Bilgisayar Gibi Kullanmak

Android telefonu bilgisayar gibi kullanmak mümkün. Android hemen her şeyin yapılabildiği güçlü bir mobil işletim sistemi. Akıllı telefonu bilgisayar gibi kullanmak bile olası. Esasında bu konsept yeni değil, Motorola 2011 yılında Webtop yazılımı ve Lapdock donanımıyla bir deneme yapmıştı ancak bu proje başarıya ulaşamadı. Şimdi ise karşımızda Andromium OS var. Bu yazılım Android’i Chrome OS benzeri bir görünüme büründürüyor. Dilerseniz Android telefonu bilgisayar gibi kullanmak için nelere ihtiyacınız olduğuna ve ne yapmanız gerektiğine değinelim.

Android Telefonu Bilgisayar Gibi Kullanmak

Android Telefonu Bilgisayar Gibi Kullanmak 2

Gerekenler

 • Bir akıllı telefon ya da tablet
 • TV ya da monitör
 • Chromecast / Miracast cihazı
 • Klavye
 • Fare
İlginizi Çekebilir:  Telegram'daki İngilizce mesajları otomatik olarak çevirmek

Akıllı telefonunuzda USB OTG desteğinin olması gerekecek. Bu teknoloji akıllı telefonunuza çeşitli çevre birimlerini bağlayabilmenize olanak tanıyor, detaylı şekilde buradaki rehberimizde ele almıştık.

Andromium OS uygulamasının geliştiricisi uygulamanın yükleneceği akıllı telefonda tatmin edici performans için Qualcomm Snapdragon 800 eşdeğeri bir işlemci ve en azından 2 GB RAM tavsiye ediyor. Andromium OS MediaTek ve Kirin yongalarla da uyumlu.

Andromium OS’i Yapılandırmak

 • Öncelikle uygulamayı Google Play uygulama mağazasından indirin.
 • Şimdi talep ettiği tüm izinler için onay verin.
 • Monitör / TV ve fare / klavye bağlantılarını gerçekleştirin.
 • Akıllı telefonunuzu monitör / TV’ye kablosuz bağlamak için Chromecast / Miracast cihazından faydalanabilirsiniz.
 • Chromecast kullanıyorsanız cihazın uygulamasını açın ve Device-> Menu-> Cast Screen yolunu izleyin. Android ekranını monitörde görebiliyor olmanız gerek.
 • Miracast dongle kullanıyorsanız Settings-> Display-> Cast yolunu izleyin, Miracast dongle’a buradan bağlanabilirsiniz.
 • Şimdi fare ve klavyeyi bağlayın. Bluetooth fare ve klavyeler büyük kolaylık sağlayacaktır.
İlginizi Çekebilir:  Çevrimdışı olan kayıp AirPods nasıl bulunur?

Andromium OS Kullanımı

Android Telefonu Bilgisayar Gibi Kullanmak 1

Andromium uygulamasını başlatın. Çalıştırma sırasında kullanıcı arabirimi ölçekleme ayarlarını seçmeniz istenecektir. Bağlanan ekranınızın boyutuna göre bunu seçebilirsiniz. Pil ömründen tasarruf etmek adına Andromium, akıllı telefon ekranınızı karartmak için bir seçenek sunuyor.

Uygulamayı başlattıktan sonra akıllı telefon ekranı soluklaşacak ve başlangıç menüsü, görev çubuğu ve uygulama simgeleri bulunan bir masaüstü ortamı karşınıza gelecektir.

Andromium, Windows 10 veya Mac OS benzeri tam özellikli bir işletim sistemi gibi değil, açıldığında sürüklenerek taşınabilen veya yeniden boyutlandırılabilen bir dizi uygulama içeriyor. Bunların arasında müzik ve videolar oynatıcılar, dosya gezgini, tarayıcılar bulunmakta. Ayrıca Google Drive, Netflix ve YouTube gibi akıllı telefonunuzda yüklü olan her uygulamaya da erişebiliyorsunuz.

İlginizi Çekebilir:  Apple'ın Sidecar özelliği nedir ve nasıl kullanılır?