Kategoriler
Rehberler

iOS: Çektiğiniz Fotoğrafları Düzene Sokun

Çoğu iPhone kullanıcısı hemen hemen her önüne çıkanın fotoğrafını çekiyor. Bunların bir kısmı geleneksel fotoğrafçılık olsa da bir kısmı önemli şeyleri sonradan hatırlamak (afiş, kartvizit, fatura, reklam panosu vb) için kullanılıyor. Kamera çekimleri hafızanın yerini almaya başlıyor. Kamera rulosu içeriği çorbaya dönünce içinden nasıl çıkacaksınız?

iOS: Çektiğiniz Fotoğrafları Düzene Sokun

Çözüm olarak sık aralıklarla örneğin her ay sonu Kamera rulosuna girip organize edebilir ve temizlik yapabilirsiniz. Manuel bir işlem olsa da TV izlerken bir yandan da bunu yapabilirsiniz. Böylece değerli verileri korumaya alabilirsiniz. iOS ile eklentilerle işiniz kolaylaşıyor. Bir fotoğrafı Apple not uygulamasında saklamak için Paylaş butonuna basıp Nota ekle seçin.

iphone-camera-memory-device-1

Dropbox’ta ya da bir diğer bulut servisinde açacağınız ve muhasabecinizin paylaşım üzerinden göreceği bir klasörde toplamak istediğiniz faturalarınız varsa Paylaş butonuna basıp Dropbox’a Ekle seçin. Eğer bu seçenek gelmiyorsa paylaşım alanındaki son kısımdan eklemelisiniz. Dropbox ekleme aşamasında klasör sorulacak ve işlem kolayca gerçekleşecek.

Gereksiz Fotoğrafları Silin

Listemizdeki ilk başlık bu ama belki de en zor olanı. Bir ton fotoğrafı silmek zorunuza gidiyorsa doğrudan bir sonraki adıma atlayabilirsiniz. En doğru olanı uygulama yerine kendiniz bakarak silinecek fotoğrafları seçmeniz. Sildikten sonra vazgeçseniz bile albümde kısa süre önce silinenler klasörüne bakabilirsiniz.

iphone-camera-memory-device-4

Fotoğraf uygulamasına bakmakla uğraşamam diyorsanız Flic uygulamasını deneyin ve Tinder benzeri yaklaşımı sayesinde fotoğrafları yönetin. Kamera rulosundaki fotoğraflar görünecek ve sağa çekip saklamak, sola çekip silmek mümkün olacak.

İlginizi Çekebilir:  iPhone ve Android: Gmail'de süresi dolan e-posta nasıl gönderilir?
‎Flic | Delete & Manage Photos
‎Flic | Delete & Manage Photos

Fotoğrafları İlgili Uygulamalara Gönderin

Pahalı bir faturalama ya da takip uygulaması kullanıyorsanız çektiğiniz fatura fotoğraflarını bu uygulamaya gönderin. Diğer seçenekse önceden söz ettiğimiz gibi Dropbox’a toplamak. Aynı zamanda Scanbot uygulamasını kullanarak daha doğru biçimde fatura taraması yaparsanız anında e-posta ile muhasebeciye gönderebilir ve organize edebilirsiniz.

‎Mobile Scanner
‎Mobile Scanner
Developer: Maple Media, LLC
Price: Free+

Evernıte ve Scannable gibi organizasyon devleri ya da Microsoft’un rakip seçeneği OneNote imdadınıza yetişebilir. Uygulama kurmadan not almak zorunda kalıyorsanız dahili Not alma uygulaması ne güne duruyor?

Önemli Anlar Günlüklere

iphone-camera-memory-device-5

Hayatınızdaki unutulmaz anları fotoğraflarla ölümsüzleştirirken bir yandan da anıları unutmamak için günlük notları alabilirsiniz ve bu fotoğrafları ekleyebilirsiniz. Böylece unutulmaz anlar gerçek anlamda unutulmaz hale gelebilir. Day One ve Memento gibi uygulamalar günlük olarak işliyor. Ayrıca iOS paylaşma menüsüne kendi eklentilerini katıyorlar. Böylece fotoğrafları doğrudan gönderebilirsiniz.

‎Momento - Diary / Journal
‎Momento - Diary / Journal
Developer: d3i Ltd
Price: Free+

Saklanacak Fotoğraflar Dropbox Klasörlerine

iphone-camera-memory-device-2

Herhangi bir kategoriye girmeyen fotoğraflarsa Dropbox altındaki farklı klasörlerde toplanabilir ve ardından gereksiz kopyaları silinebilir. Bulut depolamadaki klasörlere her tür cihazdan erişebilirsiniz.