Kategoriler
Rehberler

iOS: Hatırlatıcılara Konum Uyarıları Eklemek

Marketin yakınından geçerken ilgili hatırlatıcıları almak, postane yakınından geçerken unuttuğunuz pakete dair hatırlatıcı görmek istemez miydiniz? Hayatınızı kolaylaştıracak olan bu işlevsel hatırlatıcılarla artık son pişmanlık yaşayıp zamanınızı boşa harcamayacaksınız!

iOS: Hatırlatıcılara Konum Uyarıları Eklemek

Bu özellik ilk kez duyurulduğundan beri pek fazla değişmedi. iPhone’daki standart hatırlatma uygulamasıyla eski notlar ve hatırlatmalar tetiklenebiliyor. Hatırlatıcılar listenize eklemeler yapıp sıralarını ve renklerini değiştirebilirsiniz.

location-ios

Artı butonuna tıklayıp yenisini ekleyin ya da listedeki birine tıklayıp konum esaslı olmasını sağlayın. Belirli bir güne, saate, önceliğe sahip hatırlatıcılar girebilirsiniz.ios-reminder-map

Konumu aktifleştirirseniz listedeki seçeneklerden birini kullanabilir ya da bir adres girebilirsiniz. Ardından istediğiniz konuma tıklayın ve ne zaman gelirsem ya da ne zaman ayrılırsam gibi ek seçenekleri görün. Birini seçin ve siyah noktayı çekerek etkili olacağı alanın çapını belirleyin.

ios-location-reminder

Ayarlar bitince onay verip bir önceki ekrana dönün. Artık hatırlatıcılarınız belirli yer kriterlerine uyulunca aktifleşebiliyor olacak. Silmek isterseniz basit biçimde bu komutu verebilirsiniz.

Daha Fazla Seçenek İçinse IFTTT

Madem öyle işte böyle anlamındaki IFTTT uygulamasını kurarsanız seçenekler artıyor. Bu sayede konuma bağlı otomatik işleyen daha fazla uygulama ve web servisi gerçek oluyor. Ücretsiz olarak indirdikten sonra iOS hatırlatıcı, konum, fotoğraf, kişiler ve Safari okuma listesiyle birlikte kullanabilirsiniz.

[appbox appstore id660944635?mt=8]

iOS kınum kanalını kullanarak bir alana geldiğinizde ya da ayrıldığınızda devreye girecek çeşitli işlemler oluşturabilirsiniz. iOS hatırlatıcıdaki ile seçilenden daha ufak alanları seçebilirsiniz. Çalışma saatlerini girme, tekrarlı hatırlatma, SMS ya da e-posta gönderme gibi çok daha fazla seçenek var.

ifttt-locations-actions

Bu ekledikleriniz siz kapatana kadar tekrar ediyor olacak. Ekmek almak gibi günlük tekrar eden işlemler için daha mantıklı olabilir.

Unutulmaması Gerekenler

GPS uydu konum alıcısı standart gelse de konum bilgisini keskin biçimde anlamak adına bunun sık biçimde kullanılması batarya ömrüne darbe vurabilir. Apple’ın son nesil cihazlarında Apple imzalı özel konum işlemcisi de yer aldığından sıkıntı azaldı ama yine de dikkatli olmalı ve kıyaslama yapmalısınız. Böyle bir sıkıntı yaşandığını fark ederseniz konum bazlı hatırlatıcıların kullanımını sınırlandırmanız gerekebilir.

Ayrıca kimi zaman zayıf GPS sinyalinden ötürü yer algılanamadığında önemli hatırlatıcılar arada atlanabilir! Önlemlerinizi almalısınız…